نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

به گزارش بانو هما، در رساله دانشجوی دکتری مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، یک نانو حامل هوشمند برای هدف گیری دقیق سلول های سرطانی تخمدان ساخته شد.

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

به گزارش خبرنگاران، سمیه قره قومی، دانشجوی دکتری مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در رساله دکتری خود با عنوان مطالعه اثر هم زمان hTERT siRNA و ورتمانین بارگیری شده در نانوحامل بر مهار بیان ژن تلومراز در ردۀ سلولی تخمدان (SKOV-3) پیروز به سنتز نانوحامل هوشمند جهت هدف گیری دقیق سلول های سرطانی تخمدان شد.

در این پژوهش که در آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شد، محققان با استفاده از فناوری نانو و علم به ویژگی های سلول های سرطانی تخمدان، پیروز به سنتز یک نانوحامل هوشمند جهت هدف گیری سلول های سرطانی تخمدان شدند و در نهایت، رشد و تکثیر این سلول ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد.

این رساله که به هدایت دکتر شهین احمدیان، استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک اجرا شده، به بیماری سرطان پرداخته است: بیماری سرطان و شیوع گسترده آن در عصر حاضر، به دلیل تغییرات چشم گیر در شیوه زندگی انسان ها، به یک چالش اساسی در مباحث بالینی تبدیل شده است. خارج شدن سلول ها از فرایند طبیعی رشد خود و سرطانی شدن آن ها، طی فرآیندهای مختلف، روی می دهد که شناسایی این فرآیندها و کاهش سرعت پیشرفت آن ها، یکی از جنبه های عملکردی مقابله با این بیماری محسوب می گردد. روش های شیمی درمانی به دلیل عوارض جانبی گسترده در بیماران تحت درمان، باعث افزایش نگرانی ها در درمان این بیماری شده است، بنابراین توانایی هدف گیریِ سلول های سرطانی به صورت دقیق می تواند باعث کاهش عوارض جانبی عوامل شیمی درمانی گردد و مقدار بقای افراد تحت درمان را به طور چشم گیری افزایش دهد.

بنابر اعلام مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، این یافته ها می توانند زمینه ساز مطالعات بیشتر و پیشرفت های مؤثر در مقابله با بیماری سرطان باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 166

به "نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید