اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست

به گزارش بانو هما، فوق تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علائم غلظت خون گفت: این علائم شامل سردرد، سرگیجه و عدم تمرکز است. بعلاوه تنگی نفس به علت خون رسانی نامناسب به ریه ها و بعلاوه خارش پوست پس از استحمام، از دیگر علائم غلظت خون محسوب می شوند.

اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آرش انوشیروان با حضور در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما درخصوص تشخیص غلظت خون اعلام کرد: تشخیص غلظت خون، شامل توضیح حال و معاینه، همراه با درخواست آزمایشات کامل است. اگر مقدار هموگلوبین در بانوان بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر و در آقایان بیشتر از 18 میلی گرم در دسی لیتر باشد و بعلاوه به تناسب آن مقدار هماتوکریت افزایش پیدا کند، این فکر که ممکن است فرد دچار غلظت خون باشد را در فکر ایجاد می نماید. برای اطمینان از صحت آزمایش، یک بار دیگر آزمایش را تکرار می کنیم. در صورت بالا بودن هموگلوبین، مقدار اکسیژن خون را مقدار گیری می کنیم، در صورتی که اکسیژن خون کم شده باشد، هموگلوبین به صورت جبرانی، افزایش پیدا نموده است که این کم خونی را با دلیل ثانویه می نامیم، سپس سونوگرافی و اکوی قلبی و در مواردی سی تی اسکن درخواست می گردد در صورتی که دلیل ثانویه کمتر مطرح گردد، ممکن است به سمت آزمایشات ژنتیکی هم برویم. آزمایشات ژنتیکی به ما نشان می دهد، که منشاء اولیه کم خونی مغز استخوان است یا خیر.

وی به بیماران توصیه کرد: دخانیات را ترک نمایند، اگر در ارتفاعات زندگی می نمایند، محل زندگی خود را تغییر دهند و اگر بیماری هایی به طور ثانویه عامل باعث غلظت خون شده است، در پی درمان این بیماری ها باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر کم خونی علل اولیه داشته باشد، باید شرایط مغز استخوان و دیگر اعضای بدن، مانند کبد و طحال را آنالیز کنیم. در بیمارانی که غلظت خون باعث عوارضی، چون ایجاد لخته، گیجی منگی و کاهش سطح هوشیاری شده باشد، فست خون با نظر پزشک انجام می گردد.

انوشیروانی در پاسخ به این سوال که آیا دارو های رقیق نماینده برای پیشگیری از غلظت خون توصیه می شوند گفت: به جهت پیشگیری از غلظت خون رقیق نماینده ها توصیه نمی شوند، بسیاری از اوقات بیمار مبتلا به غلظت خون، به مصرف آسپرین با دوز پایین توصیه می گردد، که تا حد امکان از عوارض غلظت خون جلوگیری کند، مصرف آسپرین تنها باید با نظر پزشک انجام گیرد، تا منافع و معایب آن برای بیمار سنجیده گردد.

وی در پاسخ به این سوال که مصرف قرص زیاد آهن ممکن است فرد را به غلظت خون مبتلا کند، گفت: مصرف قرص آهن قاعده دارد و توصیه می گردد مصرف آهن، تنها با توصیه پزشک انجام گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه درباره اینکه آیا اهدای خون هم می تواند باعث کاهش غلظت خون گردد، گفت: اهدای خون در خانم ها 3بار در سال و در آقایان 4بار در سال مجاز است، مگر اینکه فرد مبتلا به کم خونی یا فشار خون باشد که در این صورت برای فرد ایجاد محدودیت می نماید. خون دادن تا حدی به کاهش غلظت خون یاری می نماید، اما به کسانی که غلظت خون جدی و شدید دارند، فصد خون البته با نظر پزشک، توصیه می گردد.

او به افرادی که غلظت خون دارند، توصیه کرد: از مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآورده های آن پرهیز نمایند و به جای آن از ترکیبات پروتئینی سفید، مانند: گوشت مرغ و ماهی استفاده نمایند. بعلاوه مصرف سبزیجات را در غذای روزانه فراموش ننمایند.

این متخصص در انتها گفت: افرادی که دخانیات استفاده می نمایند، در خونشان مقدار اکسیژن کم و دی اکسید کربن بالا دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 452

به "اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این علایم را دارید غلظت خون شما بالاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید