رشد 15 درصدی صادرات کالاهای ایرانی به بازار اوراسیا

به گزارش بانو هما، تهران (پانا) - مدیرکل همکاری های بین المللی گمرک از رشد 15 درصدی صادرات کالاهای ایرانی به بازار اوراسیا در سال گذشته اطلاع داد.

رشد 15 درصدی صادرات کالاهای ایرانی به بازار اوراسیا

به گزارش صداوسیما، حسین کاخکی با بیان این که اتحادیه اوراسیا در سال 2010 با حضور 5 کشور شروع بکار کرد، اضافه نمود: ایران هم در سال 1398 برای مشارکت و تبادل تجاری با این اتحادیه تفاهم نامه 3 ساله منعقد کرد.

حسین کاخکی از روسیه به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران در این اتحادیه نام برد و گفت: مجموع تجارت ما با اتحادیه مالی اوراسیا در 11 ماهه پارسال، 5 میلیارد و 34 میلیون دلار بود که نسبت به سال 99 با 2 میلیارد و 970 میلیون دلار، 69 درصد افزایش داشته است.

وی مجموع صادرات ایران به اعضای اتحادیه مالی اوراسیا را حدود یک میلیارد و 170 میلیون دلار و مقدار واردات را بیش از 4 میلیارد دلار اعلام کرد و اضافه نمود: در سال 1400 صادرات کالای ایرانی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 15 درصد رشد داشت.

کاخکی اضافه نمود: ایران به کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس در زمینه محصولات کشاورزی و گیاهی صادرات داشته و کالاهایی مانند گندم، جو، ذرت، نهاده های دامی و محصولاتی که برای فراوری کاربرد دارد را وارد می نماید.

مدیرکل همکاری های بین المللی گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقدها کارشناسان مالی مبنی بر روسیه محور بودن این اتحادیه اضافه نمود: با توجه به تمایل هند و کشورهای دیگر از جمله کشورهای غرب آسیا برای پیوستن به این اتحادیه، کشورهای عضو از جمله ایران در دراز مدت منفعت بیشتری خواهند داشت و پیش بینی می گردد گردش تجارت از غرب یعنی اروپا و آمریکا به شرق و آسیای غربی یعنی هند و چین سوق پیدا کند.

حسین کاخکی در ادامه درباره مسائل ابتدایی ایران درباره عضویت در این اتحادیه گفت: عمده ترین مشکل ما در صادرات کالا به اتحادیه مالی اوراسیا، صدور گواهی مبدا بود که تا به امروز بخش بیشتر آن برطرف شده است. دومین چالش، نداشتن اطلاعات کامل و کافی درباره توانمندی ها و ظرفیت های استان های کشور در زمینه فراوری کالاست البته آشنا نبودن صادرکنندگان نسبت به این موضوع و مزیت هایی که می توانستند بهره مند شوند هم از دیگر مسائل ما در صادرات کالاها به اتحادیه مالی اوراسیاست.

عضویت در سازمان های مالی دریچه ای به سوی جهانی شدن اقتصاد است

مشاور امور بین الملل و توافق های تجاری سازمان توسعه تجاری هم با بیان اینکه ایران برای عضویت در سازمان جهانی WTO (سازمان تجارت جهانی) ابراز تمایل نموده است، گفت: تحریم های ظالمانه و کارشکنی بعضی کشورهای غربی تا به امروز مانع عضویت ایران در این زمینه شده اند.

میرهادی سیدی اضافه نمود: با عضویت ایران در این سازمان و سایر سازمان های بین المللی مالی و جذب سرمایه های خارجی به داخل کشور، فرایند فراوری و رقابت در کشور مطلوب تر خواهد شد.

وی با اشاره به اتمام زمان عضویت ایران در سازمان همکاری های اوراسیا تا آبان ماه، گفت: مذاکرات لازم برای تمدید این زمان در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 343

به "رشد 15 درصدی صادرات کالاهای ایرانی به بازار اوراسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 15 درصدی صادرات کالاهای ایرانی به بازار اوراسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید