تور هند: نفت می دهیم، برنج بی کیفیت هندی می گیریم

به گزارش بانو هما، جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور درباره دلایل گرانی اخیر برنج ایرانی، گفت: قیمت تمام اقلام اساسی سفره خانوار ها افزایش یافته است. دولت در 3 سال اخیر نتوانست مسائل مالی به وجود آمده در کشور را حل نماید به همین علت تحریم ها و آمریکا را مقصر اصلی مسائل پیش آمده جلوه داد.

تور هند: نفت می دهیم، برنج بی کیفیت هندی می گیریم

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش ایلنا، این فعال مالی با بیان اینکه فراوری برنج متکی به نیروی کار است، گفت: طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی برنج از سال 42 شروع و تا دهه 80 از سوی وزارت کشاورزی دنبال شد؛ مطابق با این طرح به شدت با تغییر کاربری شالیزار های برنج مخالفت می شد.

وی با اشاره به متوقف شدن فرایند مکاهمه کردن شالیزارها، گفت: اعطای ارز دولتی برای واردات ماشین آلات کشت و برداشت برنج متوقف شد. واردات ماشین آلات کشاورزی با ارز نیمایی هم توجیه مالی ندارد چراکه قیمت نهایی آن آنقدر بالا می رود که کمتر کشاورزی توان خرید آن را دارد.

دبیر انجمن برنج کشور ادامه داد: متاسفانه از فراورینمایندگان داخلی ماشین آلات کشاورزی حمایت نشد و همه این عوامل دست به دست هم دادند که بحث مکاهمه کردن شالیزار های برنج متوقف و فراموش گردد.

وی با بیان اینکه با توقف طرح زمین های شالیزاری تغییر کاربری دادند، گفت: در زمین های شمال کشور، میانه بهره برداری از زمین های کشاورزی به نیم هکتار رسید و دیگر مکاهمه کردن شالیزار های نیم هکتاری کارایی نداشت.

این فعال مالی با بیان اینکه کشاورزان ناچار شدند از نیروی انسانی برای کشت و برداشت برنج استفاده نمایند، گفت: مشکل اصلی اینجاست چراکه کمتر جوانی حاضر می گردد از ژست خود بکاهد و به شالیزار های برنج برود. پیرزن و پیرمرد ها هم دیگر توان اینکه به شالیزار ها بفرایند را ندارند در نتیجه هزینه دستمزد کارگر به شدت افزایش پیدا کرد کارگر در امسال روزی 700 هزار تومان دستمزد دریافت می کرد.

علیزاده شایق بابیان اینکه یکی از دلایل گرانی برنج داخلی دستمزد بالای کارگری است، گفت: من امیدوارم دولت در بحث تحریم ها نرمش بیشتری به خرج بدهد تا ما بتوانیم ماشین آلات را وارد کنیم. در گرانی های اخیر این فراورینمایندگان و مصرف نمایندگان هستند که بیشترین ضرر را متحمل می شوند و بیشترین سود نصیب واسطه ها شد.

وی در پاسخ به این پرسش که به چه علت قیمت برنج خارجی همگام با برنج داخلی فرایند صعودی به خود گرفت، بیان نمود: سوال خوبی مطرح کردید من پرسش شما را با پرسش از مسئولان جواب می دهم. آیا برنج خارجی که وارد کشور می گردد برنج درجه یک اروگوئه است؟ آیا برنج باسماتی پاکستان را وارد می کنیم؟

به گفته این فعال مالی، به علت اعمال تحریم ها ما در ازای نفتی که به هندوستان می دهیم چاره ای جز این نداریم که برنج از این کشور وارد کنیم و از آنجایی که ما تنها از هندوستان می توانیم برنج وارد کنیم این کشور محصولات بی کیفیت خود را برای می فرستد. در حالی که برنج هندی تا 3 سال پیش کیفیت قابل قبولی داشت.

دبیر انجمن برنج کشور، ادامه داد: سازمان های نظارتی نسبت به این مسائل بی تفاوت شده اند از این رو شاهد گرانی قیمت برنج خارجی هم هستیم. این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت برنج در مازندران و گیلان غیرقابل باور نشده است و با بقیه اقلام هماهنگی دارد. اما وقتی برنج از شمال به دیگر شهر های ایران از جمله تهران می آید هزاران ناخالصی روی آن انجام می گردد و درنهایت مردم باید با قیمت گزاف برنج ناخالص را خریداری نمایند.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر فراوری از شمال به منطقه ها دیگر کشور برود آیا شاهد تعدیل قیمت این محصول خواهیم شد، گفت: 16 استان برنج خیز در کشور وجود دارد. اگر سطح زیر کشت برنج در کشور را 600 هزار هکتار فرض کنیم 500 هزار هکتار آن در شهر های شمالی ایران به ویژه گلستان، گیلان و مازندران متمرکز است.

به گفته این فعال مالی، در استان های لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان برنج فراوری برنج می گردد، اما برنج فراوریی در این استان ها در همان منطقه مصرف می گردد و ذائقه دیگر شهر ها با آن برنج همخوانی ندارد. برنج جنوب در تهران خریدار ندارد، بنابراین آن ها نه فراوریات شان را صادر می نمایند و نه خواستار برنج شمال هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 143

به "تور هند: نفت می دهیم، برنج بی کیفیت هندی می گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور هند: نفت می دهیم، برنج بی کیفیت هندی می گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید