افزایش قیمت برنج به اوج رسید

به گزارش بانو هما، ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی کاهش 20 درصدی تولید ناشی از خشکسالی را علت اصلی افزایش قیمت می داند و اذعان می کند زمانی که محصولی کمتر تولید شود، قیمت آن طبیعتا در بازار افزایش می یابد که در نظر داریم با توزیع هوشمند اقلام اساسی همچون برنج، روغن و شکر واسطه ها را کم کنیم.

افزایش قیمت برنج به اوج رسید

گرچه در دوره ممنوعیت، واردکنندگان برنج بر کاهش دوره ممنوعیت اصرار داشتند و در این خصوص نامه نگاری های متعددی به مقامات دولتی زدند، اما وزارت جهاد در راستای حمایت از تولید داخل موافقت نکرد و در نهایت با رفع دوره ممنوعیت، ثبت سفارش ها آغاز شد، هر چند طی 4 ماه دوره ممنوعیت، بازرگانی دولتی با توزیع ذخایر راهبردی در صدد کنترل بازار بود، اما بنابر گفته واردکنندگان توزیع 100 هزار تن برنج تنها جوابگوی یک ماه نیاز کشور هم نیست، لذا کمبود عرضه برنج ایرانی و خارجی منجر به التهابات قیمت در بازار شده است که برای سال آینده باید تدابیری اتخاذ گردد تا دوره ممنوعیت ایجاد نگردد.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از 46 تا 60 هزار تومان، برنج هندی 23 تا 26 هزار تومان و برنج پاکستانی 27 تا 32 هزار تومان است که با قیمت های اعلامی از سوی مسئولان تفاوت زیادی دارد که انتظار می رود، توزیع هوشمند و کوتاه کردن دست واسطه ها و دلالان بتواند به کاهش و کنترل قیمت به منظور ایجاد تعادل در بازار کمک کند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات ثبت سفارش برنج و تاثیر رفع دوره ممنوعیت بر بازار و دلایل اختلاف چشمگیر قیمت برنج در تهران با استان های شمالی با خبر شویم:

ثبت سفارش 460 هزار تن برنج

حسن عباسی، معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با سرانجام ممنوعیت فصلی، واردات برنج از اول آذر آغاز شده است.

او گفت: علی رغم آنکه واردکنندگان در طول دوران ممنوعیت به آزادسازی واردات فشار آوردند، اما در راستای حمایت از تولید داخل همچنان قانون اجرا شد.

عباسی معروفان ادامه داد: با توجه به ممنوعیت واردات برنج از طریق بخش خصوصی طی 4 ماه، بازرگانی دولتی اقدام به بیش از 100 هزار تن برنج کرد که بنابر مصوبه ای قرار است به 150 هزار تن برسد تا برنج گران نگردد.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد درباره آخرین شرایط واردات گفت: بنابر آمار بالای 650 هزار تن برنج وارد کشور شده که با احتساب تولید داخل 300 تا 400 هزار تن دیگر وارد گردد که 460 هزار تن ثبت سفارش اجرا شده است.

او ادامه داد: گرچه واردکنندگان اذعان می کنند که به سبب گرانی برنج ایرانی، تقاضا برای خرید برنج خارجی افزایش می یابد یا به عبارت دیگر تقاضا به سمت برنج خارجی سوق پیدا می کند، اما در حقیقت خریداران برنج داخلی و برنج خارجی با یکدیگر متفاوت اند.

به گفته عباسی معروفان، با وجود آنکه مصرف کنندگان برنج خارجی قدرت خرید برنج داخلی را ندارند، بنابراین بازار برنج این 2 نوع محصول از یکدیگر فرق دارد و تمایل به واردات بیشتر از سوی واردکنندگان موجب شده تا تولید روی دست تولیدکننده بماند.

این مقام مسئول گفت: بازرگانی دولت مسئولیت دارد تا در مواقعی که بازار از تعادل خارج می گردد، با ورود به بازار و عرضه محصول از التهاب بازار جلوگیری کند. کما اینکه هم اکنون هر کیلو برنج هندی 1121 با نرخ 18 هزار و 500 تومان بدست مصرف کننده می رسد، در حالی که اگر بازرگانی دولتی نباشد، بخش خصوصی حاضر به عرضه کمتر از 25 هزار تا 26 هزار تومان نیست.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی ادامه داد: ابزار دولت برای تنظیم بازار بازرگانی دولتی است تا در مواقعی که بازار از راستا خارج می گردد، با اشباع بازار قیمت کنترل گردد.

قیمت جهانی برنج هندی افزایش یافت

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: با توجه به رفع دوره ممنوعیت، ثبت سفارش ها در حال انجام است که تنها به دلیل اختلاف بر سر افزایش قیمت جهانی با هند این احتمال وجود دارد که محموله های هند وارد نگردد.

او گفت: در حال حاضر قیمت برنج پاکستانی در مقایسه با هند مناسب تر است که با این وجود ممکن است زودتر در بازار عرضه گردد.

کشاورز ادامه داد: برنج های رسوبی مانده در بنادر در حال ترخیص و ورود به بازار است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: بنابر آمار اعلامی سازمان قیمت، قیمت برنج خارجی نسبت به هفته قبل 7 درصد کاهش و برنج ایرانی بدون نوسان بوده است که این امر نشان می دهد که آزادسازی ممنوعیت و واردات به تنظیم بازار کمک می کند.

او ادامه داد: با اتخاذ برخی تدابیر باید کاری کنیم که ممنوعیت ایجاد نگردد که بازار دچار گرانی گردد. کما اینکه اگر در مهرماه ممنوعیت واردات برداشته می شد، شاهد افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی در بازار نبودیم.

کشاورز میانه نیاز ماهیانه برنج خارجی را 120 تا 150 هزار تن بیان نمود و گفت: با واردات ماهیانه این میزان برنج در شب عید کسری نخواهیم داشت.

این مقام مسئول گفت: 85 هزار تن برنج مانده در گمرکان ترخیص و در حال توزیع به بازار است.

او قیمت هر کیلو برنج هندی در بنادر را 26 هزار تومان و برنج پاکستانی را 25 هزار تومان بیان نمود و گفت: با احتساب حداکثر 3 درصد سود به بنکدار و 12 درصد در خرده فروشی ها باید عرضه گردد، این درحالی است که قیمت برنج پاکستانی به بالای 30 هزار تومان رسیده بود که دیگر شاهد آن قیمت نخواهیم بود.

به گفته کشاورز، هم اکنون افزایش قیمت جهانی تنها نگرانی پیش روی واردکنندگان است که با رفع آن مسئله ای نداریم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره آینده بازار برنج خارجی گفت: با توجه به فرایند افزایشی قیمت های جهانی برآورد دقیقی از شرایط بازار نمی توان داشت، اما با کنترل قیمت جهانی، نرخ برنج و شرایط بازار به قبل از دوره ممنوعیت باز می گردد.

بازار برنج ایرانی به ثبات رسید

علی اکبریان، عضو هیئت مدیره انجمن برنج گفت: بنابر آمار 2 میلیون و 200 هزار تن برنج تولید شد که با احتساب سرانه مصرف 36 کیلو، 700 هزار تن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین گردد.

او گفت: انجمن واردکنندگان سرانه مصرف را 40 تا 42 کیلو و تولید کمتر از 2 میلیون و 200 هزار تن اعلام می کنند که با این وجود حالت 2گانگی به وجود آمده است که بهترین راه حل استنباط به آمار وزارت جهاد کشاورزی است.

اکبریان ادامه داد: گرچه انجمن شالیکوبان خبر از کاهش 40 درصدی تولید داده است، اما اعلام آمار ضد و نقیض تولید و سرانه مصرف، ضربه مهلکی به تولید وارد می کند.

عضو هیئت مدیره انجمن برنج گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو طارم بوجار و سورت شده (بدون خرده) در کارخانه های شمال 41 تا 42 هزار تومان، فجر 36 تا 37 هزار تومان، شیرودی 33 هزار تومان و ندا 28 تا 29 هزار تومان است.

او ادامه داد: با توجه به فراوانی برنج، کمبودی در عرضه نداریم و بازار همچنان تا شب عید آرام و به دور از هر گونه افزایش قیمت خواهد بود.

اکبریان در سرانجام گفت: با توجه به فراوانی تولید، مسئله ای در توزیع نداریم و تنها دلالان بر التهاب قیمت در بازار دامن می زنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 225

به "افزایش قیمت برنج به اوج رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت برنج به اوج رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید