4 خانواده بویایی که برای انتخاب عطر باید بشناسید؛ آشنایی با چرخ عطر

به گزارش بانو هما، خانواده بویایی از مهم ترین مفاهیمی است که برای انتخاب یک عطر باید بدانید. اگر با نت های مختلف عطر آشنا نیستید، فرآیند پیدا کردن روایحی که بیش از همه دوست دارید برایتان گیج کننده خواهد شد و تصمیم گیری برای خرید یک عطر خوب را چالش برانگیز خواهد نمود. برای یافتن عطر مورد علاقه خود، دانستن اینکه جذب کدام گروه بویایی می شوید، می تواند بسیار یاری کننده و مفید باشد. در اینجا به آنالیز بیشتر خانواده بویایی در عطرها خواهیم پرداخت و با چرخ عطر، نموداری که درک نسبت های بین روایح را آسان می نماید، آشنا خواهیم شد.

4 خانواده بویایی که برای انتخاب عطر باید بشناسید؛ آشنایی با چرخ عطر

4 خانواده بویایی اصلی

دنیا عطر به خانواده ها تقسیم می گردد تا فرآیند شناسایی روایح برای خریداران و کارشناسان عطر، ساده تر گردد. خانواده بویایی (Fragrance family) یک سیستم طبقه بندی در صنعت عطرسازی است که از آن برای قرار دادن عطر ها در گروه های بویایی استفاده می گردد. کلید درک اینکه چرا یک رایحه ممکن است با دیگری متفاوت باشد، شناخت خانواده بویایی آن ها است.

یک خانواده واقعی، اعضای زیادی دارد. در خصوص عطر نیز همینطور است. در حالی که بین کارشناسان حوزه عطر در خصوص سازماندهی و توصیف هر خانواده نظرات و بحث های متفاوتی وجود دارد، بیشتر آن ها موافق هستند که خانواده ی روایح به چهار دسته اصلی گلی، شرقی، چوبی و تازه و با طراوت تقسیم می گردد. هر خانواده، زیرخانواده های خاص خود را دارد و هر کدام دارای ویژگی های متمایزی هستند. اغلب افراد هنگام انتخاب عطر به سمت خانواده ای از روایح جذب می شوند. این احتمال وجود دارد که شما هر یک از گروه بویایی را در مقطعی از زندگی خود چه در طبیعت، چه در آشپزخانه یا هر مکان دیگری استشمام نموده باشید. هر کدام از این 4 خانواده، فضایی از چرخ عطر را به خود اختصاص می دهند.

چرخ عطر چیست؟

چرخ عطر (Fragrance wheel) یک جدول دایره ای است که خانواده بویایی و زیرخانواده های آن ها را نشان می دهد. در چرخ عطر، روایح بر اساس شباهت ها و تفاوت هایشان گروه بندی می شوند تا به این صورت روابط آن ها با یکدیگر تعیین گردد. این سیستم طبقه بندی عطر به وسیله متخصص عطر، مایکل ادواردز به منظور یاری به خرده فروشان برای ارائه پیشنهاد کارآمدتر عطر به مصرف نمایندگان ایجاد شده است. هر خانواده از یک رایحه برجسته تشکیل شده است. در حالی که زیرخانواده ها نسخه های ترکیبی از خانواده اصلی هستند.

خانواده های بویایی فرعی که در کنار هم قرار دارند شبیه به هم هستند و نسبت نزدیکی به هم دارند. بنابراین به احتمال زیاد در یک عطر به خوبی با هم ترکیب می شوند، در حالی که خانواده هایی که دورتر از یکدیگر قرار گرفته اند، نسبت کمتری با هم دارند. در ادامه با هر یک از خانواده های بویایی چرخ عطر آشنا خواهیم شد.

خانواده روایح تازه و باطراوت (Fresh)

خانواده بویایی فرش (fresh) شامل روایح تازه و با طراوت نت های مرکباتی، سبز و نت های اقیانوسی است. عطر های سبز تازه اغلب یادآور نت های نشاط آور گیاهی مانند اسطوخودوس، رزماری یا ریحان هستند. این خانواده بویایی با مرکباتی مانند ترنج و لیمو به همراه روایح سبز ترکیب می شوند تا عطری قوی تر ایجاد نمایند. از آنجایی که روایح تازه و با طروات، عطرهایی سبک تشکیل می دهند، گاهی اوقات می توانند با میوه های خوش طعم و آبدار هم ترکیب شوند. خانواده عطر های تازه شامل روایح روشن و تمیزی است که بلافاصله قابل تشخیص هستند. این روایح بیشتر در عطر های مردانه نسبت به عطر های زنانه استفاده می شوند.

خانواده روایح گلی (Floral)

روایح گلی یکی از رایج ترین و محبوب ترین خانواده های بویایی هستند که لیست گسترده ترین عطر ها را شامل می شوند. تقریبا هر عطری که رایحه شیرین و گلدار برگرفته از نت هایی مانند گل رز، یاس، زنبق و گل صد تومانی یا همان پوئنی داشته باشد، متعلق به این خانواده خواهد بود. عطر های گلی می توانند سبک و لطیف یا پیچیده و شدید باشند.

اگرچه این خانواده گاهی اوقات در عطر های مردانه هم حضور دارند اما این گروه بویایی معمولا عطرها زنانه بسیار محبوبی می سازند. عطری که از خانواده گلی ساخته شده باشد، بوی گل های تازه بریده شده را می دهد یا ممکن است یک نت پودری (نت بویایی که عطری مانند وانیل، نشاسته،کهربا، پودر برنج و غیره بدهد) داشته باشد.

خانواده روایح شرقی (Oriental)

خانواده روایح شرقی که به عنوان روایح کهربایی هم شناخته می شوند، مجلل ترین خانواده در چرخ عطر هستند. این خانواده از روایحی اسرارآمیز، غنی، ملایم و بسیار حسی تشکیل شده اند. عطرهای ساخته شده از روایح شرقی بسیار متمایز، اغوا نماینده و گرم هستند و به راحتی در فکر ماندگار می شوند. نعناع هندی، مشک،چوب صندل، هل، وانیل و رزین پودری خشک در کنار یاس، ارکیده و شکوفه پرتقال، اصلی ترین نت های روایح شرقی را تشکیل می دهند.

خانواده روایح چوبی (Woody)

این خانواده بویایی با روایح گرم، غنی و فریبنده که اغلب مورد علاقه آقایان است شناخته می گردد. عطر های چوبی را می توان نت بویایی سوزنی برگ یا چوبی و تلخ توصیف کرد و دارای عطر چوب های خزه ای با نت خاکی، شیرین و چوب های خشک است که اغلب بوی دود و چرم را تداعی می نمایند. با وجود چوب صندل و نعناع هندی، این گروه بویایی روایح زنانه را هم شامل می شوند. برای کاهش گرمای روایح چوبی، ممکن است این خانواده با نت های خانواده روایح تازه و با طروات مانند مرکبات یا خانواده گل ها ترکیب گردد.

نحوه ترکیب خانواده های بویایی

درست مانند رنگ ها، خانواده عطرها هم به خوبی با یکدیگر هماهنگ می شوند. همانطور که اشاره شد، خانواده های فرعی روایح که در کنار هم در چرخ عطر قرار دارند تقریبا همواره به زیبایی با هم ترکیب می شوند. از سویی دیگر، خانواده فرعی روایحی که مقابل هم قرار دارند مکمل یکدیگر هستند.

وقتی خانواده بویایی مورد علاقه خود را انتخاب کردید، خانواده فرعی آن روی چرخ عطر را جستجو کنید و ببینید کدام نت در مقابل رایحه فرعی قرار گرفته است تا به راحتی مکمل روایح مورد علاقه خود را بیابید. به عنوان مثال، روایح شرقی ملایم مکمل روایح مرکبات و روایح شرقی مکمل نت آب خواهد بود. انجام این کار به شما یاری می نماید تا با ترجیحات شخصی خود بیشتر آشنا شوید و به دنیای عطرها تسلط بیشتری پیدا کنید.

سخن پایانی

اکنون که با خانواده بویایی و چرخ عطر به خوبی آشنا شدید، می توانید طیف گسترده عطرها را از فیلتر دانش خود عبور دهید و با سرعت بیشتر و به شکل آسان تری به انتخاب عطر مطابق با ترجیحات شخصی خود بپردازید. اغلب بدون اینکه متوجه شویم، مایلیم بار ها و بار ها به سمت گروهی از روایح جذب شویم. به طور غریزی، ما عطر های بعضی از خانواده های بویایی را ترجیح می دهیم در حالی که از دیگر روایح چندان خوشمان نمی آید. به خاطر داشته باشید که هنگام خرید عطر حتما آن را روی پوست خود تست کنید تا متوجه شوید که پس از واکنش با پوست هم از رایحه آن لذت می برید. همانطور که بینی و حس بویایی شما رشد می نماید، تفاوت های ظریف عطرها را راحت تر تشخیص خواهید داد.

  • راهنمای انتخاب برترین عطرهای زنانه برای زمستان

منابع: perfumedirect, fragrancex

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 دی 1402 بروزرسانی: 6 دی 1402 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 600

به "4 خانواده بویایی که برای انتخاب عطر باید بشناسید؛ آشنایی با چرخ عطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 خانواده بویایی که برای انتخاب عطر باید بشناسید؛ آشنایی با چرخ عطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید