12 روش علمی ساده برای یادگیری سریع و هوشمندانه

به گزارش بانو هما، ممکن است شما این مقاله را بخوانید زیرا در کوشش برای یادگیری چیزی هستید. شاید شما برای امتحان به خصوصی مطالعه را به تعویق می اندازید یا از اینکه به آرامی یک زبان تازه یاد می گیرید ناامید شده اید. من انبوهی از تحقیقات علمی را جستجو نموده ام تا به شما در یافتن راه هایی برای یادگیری سریع و هوشمندانه همه چیز یاری کنم.

12 روش علمی ساده برای یادگیری سریع و هوشمندانه

ممکن است حافظه تصویری نداشته باشید اما حداقل می توانید برای سرعت بخشیدن به یادگیری و حفظ بهتر اطلاعات، بعضی اقدامات عملی را انجام دهید.

1. فکر آگاهی را امتحان کنید

فکر آگاهی فقط نشستن روی یک بالشتک یوگا با چشمان بسته نیست. در واقع شواهد علمی وجود دارد که مدیتیشن نتایج یادگیری سریع را بهبود می بخشد. سطح اضطراب را کاهش می دهد و به افراد یاری می نماید تا نوع شفافیت لازم برای یادگیری سریع و موثر را تجربه نمایند.

اما روش های دیگری هم برای تجربه فکر آگاهی وجود دارد. بعلاوه می توانید تمرینات فکر آگاهی که شما را ترغیب می نمایند چشمان خود را باز کنید و دنیا را به روشی غیرقضاوتی ببینید و بشنوید، امتحان کنید.

یکی از تمرینات مورد علاقه من برای فکر آگاهی این است: همانطور که در حال قدم زدن هستید، به سادگی به مواردی که پشت سر می گذرانید اشاره کنید و آنچه را که هستند صدا کنید: درخت، چمن، قورباغه، پیاده رو. با این کار، شما به جای استرس، اضطراب یا غرق شدن در اندیشه خود، تمرین می کنید که به دنیای اطراف خود فکر کنید و در زمان حال حاضر باشید.

بعلاوه می توانید چشمان خود را ببندید و با دقت گوش دهید تا سعی کنید بیشترین صداها را تشخیص دهید. تنفس خود را آهسته و عمیق کنید تا سعی کنید بیشتر از این که می توانید بشنوید به جای اینکه با تصورات بیش از حد خود گیر بیفتید.

2. کمی بخوابید

مطالعات بعلاوه نشان می دهد بین کمبود خواب و نتیجه تحصیلی منفی رابطه وجود دارد. به بیان ساده، اگر خواب کافی ندارید، یادگیری و حفظ مهارت شما آسیب می بیند.

بنابراین دریابید که هر شب به چه مقدار خواب احتیاج دارید و هر روز به یک ساعت خواب و بیداری ثابت بچسبید. نمرات و عملکرد شغلی شما به طور قطع بهبود خواهد یافت.

3. سالم بخورید

اگر رژیم غذایی غنی از چربی اشباع و شکر تصفیه شده می خورید و به غذاهای فرآوری شده به جای میوه های تازه و سبزیجات فکر می کنید، به مغز خود لطفی نمی کنید. رژیم های غذایی سنگین با غذاهای فرآوری شده با نتایج یادگیری ضعیف تری مرتبط هستند. محققان دریافتند که رژیم های غذایی ناسالم پر از چربی های اشباع و قند تصفیه شده بر روی هیپوکامپ و تشکیل حافظه تأثیر منفی می گذارد که برای یادگیری سریع و کارآمد لازم است.

بنابراین، اگر در پی روش هایی برای یادگیری سریعتر و دقیق تر هستید، میان وعده های مضر را کنار بگذارید و به سراغ رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات تازه، غلات کامل و گوشت های بدون چربی بروید.

4. ورزش کنید

راه دیگر برای یادگیری بهتر و سریعتر این است که مطمئن شوید در طول هفته بعضی از ورزش ها را انجام می دهید. درست مثل خواب کافی، ورزش تقویت نماینده هیپوکامپ است. این بدان معناست که مغز شما بهتر می تواند اطلاعات را حفظ کند.

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که افزودن ورزش بعد از بیش از یک سال کم تحرکی، تخریب هیپوکامپ را تا حدود 50٪ معکوس می نماید. این بدان معناست که حتی اگر اخیراً ورزش ننموده اید، خیلی دیر نیست. حداقل هفته ای سه جلسه تمرین هوازی را هدف داشته باشید که حداقل 30 دقیقه در هر جلسه طول بکشد تا سلامتی هیپوکامپ شما حفظ گردد.

5. بر یک چیز تمرکز کنید

بسیاری از مردم فکر می نمایند که در انجام چند وظیفه تبحر دارند. ما این را زیاد می شنویم. مردم فکر می نمایند هنگام گوش دادن به یک سخنرانی آنلاین درباره ژنتیک، می توانند به موسیقی هم گوش دهند و فضای مجازی را هم رصد نمایند. بیشتر به نظر می رسد، این یک آرزو است. اگر در پی روش هایی برای یادگیری سریعتر و دقیق تر هستید، یکی از ساده ترین آنها این است که همه برگه ها را ببندید و یک کار را فقط انجام دهید.

یک تئوری معتقد است ما نمی توانیم همه ورودی های حسی خود را همزمان داشته باشیم. ما ممکن است تلویزیون و آن سخنرانی آنلاین داشته باشیم و هنگام مکالمه با یک دوست به موسیقی گوش دهیم اما نمی توان آگاهانه از همه این ورودی ها استفاده کرد.

در یک مطالعه این تئوری تأیید شد و این بدان معناست که دانش آموزان در هنگام کوشش برای انجام چند وظیفه قادر به حفظ همان اطلاعات یا یادگیری به همان مقدار کارآمد نبودند. بنابراین آن را ساده نگه دارید، حواس پرتی را محدود کنید و هر بار یک چیز را یاد بگیرید.

6. نگران یادگیری سبک ها نباشید

شاید در خصوص سبک های یادگیری و اینکه چگونه دانستن سبک یادگیری می تواند به شما در یادگیری بهتر یاری کند، مطالعه نموده باشید. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که تأیید کند سبک های یادگیری نتایج یادگیری را بهبود می بخشد.

سبک های یادگیری از نیل فلمینگ در دهه 1990 ناشی می گردد و در دهه های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا نموده است اما این بدان معنا نیست که این تئوری در واقع یادگیری را بهبود می بخشد.

به جای اینکه بخواهید خودتان را مجبور کنید همه چیز را با سبک دلخواه خود یاد بگیرید، باید بیشتر روی تطبیق چالش با سبک یادگیری تمرکز کنید. اگر می خواهید واژگان خود را برای یک مسابقه کتبی به خاطر بسپارید، منطقی است که خواندن / نوشتن و یادگیری تصویری را با هم مخلوط کنید. اگر می خواهید نحوه مکالمه به زبان تازه را بیاموزید، ممکن است بخواهید به سبک های صوتی و حرکتی ادامه دهید.

خیلی نگران سبک های یادگیری نباشید. در عوض، آن ها را مخلوط نموده و همه سبک های مختلف را امتحان کنید.

7. تکرار فاصله ای را امتحان کنید

تکرار فاصله ای می تواند به شما در یادگیری بهتر یاری کند. تکرار فاصله ای سیستمی است که در آن خودتان را امتحان می کنید تا ببینید آیا چیزی را می دانید یا نه. این کار به اسم یک مجموعه مرتبا فیزیکی یا دیجیتال عالی عمل می نماید - وقتی که شما احتیاج به یادگیری بسیاری از اطلاعات کوچک دارید.

تمام اطلاعاتی که درست می گویید در یک گروه قرار می گیرند و اطلاعاتی که نمی دانید در قسمت دیگری است. شما بیشتر با اطلاعاتی که اشتباه می گویید خود را امتحان می کنید. درنهایت، اطلاعاتی که شما مداوم و درست می گویید بیشتر و بیشتر فاصله می گیرند تا زمانی که در حافظه طولانی مدت قرار بگیرند. در آن موقع، شما واقعاً آن را یاد گرفته اید.

تکرار فاصله ای در مطالعات علمی اثبات شده است. این به حافظه و مهارت های حل مسئله یاری می نماید و منجر به پیشرفت های چشمگیری در یادگیری طولانی مدت می گردد. شما می توانید از سیستم فلش کارت بهره ببرید.

8. دستگاه های Mnemonic را امتحان کنید

یک ترفند دیگر برای یادگیری سریعتر و دقیق تر، امتحان کردن دستگاه های عبارت یادآور است. این به سادگی فرآیند تقسیم اطلاعات با استفاده از حروف اول یا کلمات اختصاری است.

ایده این است که به خاطر سپردن یک چیز راحت تر از چند کلمه است و با استفاده از حرف اول همه رنگ ها، به خود سرنخی می دهید تا رنگ ها را به یاد بیاورید. یعنی حروف اول رنگ ها یک کلمه را می سازند و شما برای حفظ کل رنگ ها با یک کلمه طرف هستید. این در خصوص همه دسته ها همینطور عمل می نماید.

تحقیقات تأیید می نماید که دستگاه های mnemonic به تسریع حفظ و حتی بهبود استدلال رسمی یاری می نمایند که هرگز چیز بدی نیست.

9. یادگیری خود را تبدیل به بازی کنید

Gamification زمانی است که شما با اضافه کردن عناصر بازی مانند امتیازات، رقابت و جوایز یا اهداف، چیزی را که یک بازی نیست به چیزی بیشتر شبیه بازی تبدیل کنید.

یک مثال از گیمیفیکیشن این است که با مسابقه در برابر ساعت یا مسابقه با کسی برای تماشا اینکه چه کسی می تواند اتاق را سریعتر تمیز کند، یک کار خانگی را به یک بازی تبدیل کنید.

شما بعلاوه می توانید یادگیری را گیمی کنید. آن را به یک رقابت تبدیل کنید. با افزودن یک سیستم امتیازدهی یا محدودیت زمانی، به خود انگیزه دهید. مطالعات نشان می دهد که یادگیری گیمینگ انگیزه و تعامل، پیشرفت تحصیلی و ارتباط اجتماعی را افزایش می دهد.

10. بداهه پردازی کنید

گزینه بعدی بداهه پردازی است. بداهه پردازی یا فقط افزودن اصول بداهه به زندگی روزمره شما به کاهش اضطراب و تقویت خلاقیت و همکاری یاری می نماید. در یک مطالعه، دانش آموزان دبیرستان پس از شرکت در کارگاه آموزشی بداهه، مطالب بیشتری نوشتند.

بنابراین، ممکن است بخواهید برای تقویت یادگیری سریع خود تفکر بداهه ای را امتحان کنید، این بدان معناست که اشتباهات را بپذیرید، به توافق برسید و به ایده ها بیفزایید و منفی بافی یا قضاوت نکنید.

11. تأمل کنید

استراتژی دیگر برای یادگیری سریع تر و دقیق تر این است که بازتاب بخشی از فرایند خود باشد. در یک مطالعه، دانش آموزانی که از آنها خواسته شد تا در خصوص پیشرفت خود تأمل نمایند، از دانش آموزانی که تأمل در آنها نهادینه نشده بود، عملکرد بهتری داشتند.

بنابراین، اگر می خواهید سریع تر و کارآمدتر یاد بگیرید، حتماً به طور دوره ای در پیشرفت خود تأمل کنید. از خود چند سوال بپرسید و اهداف قابل دستیابی را معین کنید. آیا برنامه فعلی شما جواب می دهد؟ چرا بله و چرا نه؟ هنوز با چه مسئله ای دست و پنجه نرم می کنید؟

به این ترتیب شما فقط تکرار همان عادت های ناکارآمد یا بی اثر را نخواهید داشت. درعوض، شما قادر خواهید بود تغییراتی ایجاد کنید، بنابراین می توانید نتایج یادگیری خود را بهبود ببخشید.

12. در پی بازخورد باشید

اگر می خواهید مزایای یادگیری خود را بیشتر کنید، علاوه بر بازتاب خود، بازخورد دیگران را هم در آن بگنجانید. تحقیقات نشان می دهد هنگامی که بازخورد با تأمل ترکیب می گردد، دانش آموزان حتی به مزایای بارزتری هم در یادگیری خود دست می یابند.

بنابراین، در پی یک مشاور باشید که بتواند بازخورد صادقانه و مثبتی به شما بدهد.

حرف آخر

یادگیری سریع یک فرایند پیچیده است که شما را مجبور می نماید استرس خود را مدیریت کنید، از سلامت جسمی خود مراقبت کنید و برای دستیابی به موفقیت مطلوب، برنامه های یادگیری را ایجاد و اصلاح کنید.

البته، ترفندهایی برای یاری به شما در افزایش سرعت یادگیری مانند استفاده از دستگاههای mnemonic و تکرار فاصله ای وجود دارد. اما در خاتمه روز، یک نگرش جامع تر به سلامتی شما را فراتر از همه جا می برد.

منبع:

lifehack

منبع: هفت گنج
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 34

به "12 روش علمی ساده برای یادگیری سریع و هوشمندانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 روش علمی ساده برای یادگیری سریع و هوشمندانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید