گوجه و سیب زمینی جایگزین گوشت شد

به گزارش بانو هما، به گزارش خبرنگاران، در یک سال اخیر قیمت یک کیلو گوجه فرنگی در مقایسه با سال قبل 230 درصد افزایش داشته است.

گوجه و سیب زمینی جایگزین گوشت شد

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران به خبرنگاران می گوید: با افزایش تورم مردم قادر به خرید مرغ و گوشت نیستند. قدرت خرید مردم ضعیف شده و گوجه و سیب زمینی جایگزین گوشت شده است.

مصطفی دارایی نژاد با اشاره به قیمت گوجه و سیب زمینی توضیح داد: این روزها دلال ها قصد دارند قیمت گوجه و سیب زمینی را بالا ببرند اما اجازه نمی دهیم قیمت سیب زمینی از شش هزار تومان بیشتر شود. چرا که در این شرایط اقتصادی ما مخالف هرگونه افزایش قیمت هستیم.

قیمت گوجه و سیب زمینی چند؟

او ادامه داد: امروز سیب زمینی و گوجه در عمده فروشی ها به ترتیب با قیمت هفت تا 9 هزار تومان و هشت تا 10 هزار تومان فروخته شده است. در روزهای آینده گوجه در استان بوشهر می رسد و با توزیع این گوجه ها قیمت ها شکسته می شود.

تورم سیب زمینی چقدر است؟

ایسنا براساس بررسی های مرکز آمار نوشته بود: در تابستان امسال قیمت فروش یک کیلوگرم سیب زمینی در کل کشور 2940 تومان بوده است و این محصولات نسبت به تابستان 1399، معادل 90.2 درصد افزایش یافته است. همچنین قیمت یک کیلو گوجه فرنگی هم امسال در مقایسه با سال قبل 230 درصد افزایش داشته است. چرا سیب زمینی و گوجه پیش از زمستان گران شد؟

گویا در یک سال اخیر هزینه حمل و نقل و نرخ دستمزد کارگران در گرانی میوه و صیفی جات به شکل محسوسی اثرگذار بوده.

علاوه بر این دو عامل رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: اکنون عامل گرانی گوجه و سیب زمینی، صادرات است. علاوه بر آن گوجه های استان فارس نیز گرفتار سرمازدگی شدند.

سیب زمینی ها فاسد می شود

دارایی نژاد بیان کرد: دلالان هزاران تن سیب زمینی در انبار شهرهای همدان، کرمانشاه و اردبیل دپو کرده اند. هشدار می دهیم چنانچه این سیب زمینی های دپو شده توزیع نشود، مانند پرتقال ها روی دست دلال ها می ماند و فاسد می شود.

او گفت: اکنون سیب زمینی و گوجه ها به کشورهای ازبکستان صادر می شود. ممکن است برای تنظیم بازار ایران صادرات این دو محصول به کشورها قطره چکانی شود.

پیش تر دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان به ایرنا گفته بود: مسئولان حداقل راضی باشند که مردم سیب زمینی بخورند!

برای مطالعه بیشتر قیمت گوجه در سال 1400 را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 221

به "گوجه و سیب زمینی جایگزین گوشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوجه و سیب زمینی جایگزین گوشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید