وزیر ارتباطات: برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و 5 G، با چین همکاری می کنیم

به گزارش بانو هما، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه برنامه اتصال هزار روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در توافق ایران و چین همکاری هایی در حوزه فناوری ارتباطات مثل 5 G پیش بینی شده است، گفت: بله، ما در همکاری هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری های لازم برای هم حوزه 5 G و هم کیفیت بخشی ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داده ایم.

وزیر ارتباطات: برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و 5 G، با چین همکاری می کنیم

به گزارش مهر، عیسی زارع پور اضافه کرد: همچنین توسعه حضور پلتفرم های ایرانی در کشورهای همسایه را مد نظر داریم. ظرفیت های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد و ما می توانیم استفاده کنیم و همکاری های متقابل می تواند منجر به رشد و توسعه صنعت ICT در کشور شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به اتصال هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: امروز مشاهده کردید که با یکی از دورافتاده ترین روستاها در اردیبل به شکل تصویری با کیفیت بسیار خوب ارتباط برقرار کردیم این نشان می دهد که سرعت شبکه در آن نقطه مناسب است.

اتصال 3 هزار و 600 روستا تا خاتمه 1401

وی اضافه کرد: امیدوارم که 3 هزار و 600 روستا که فاقد هرگونه ارتباط دیتا هستند و 3 هزار و 500 روستای دیگر که ارتباطشان ناپایدار است در 4 فاز تا خاتمه 1401 در صورت تأمین اعتبار به سرعت ارتباطاتشان برقرار شود.

وزبر ارتباطات ادامه داد: در پی این هستیم که فیبر نوری را هم توسعه دهیم و روستاهایی که در جهت قرار می گیرند و متقاضی هستند را متصل کنیم.

راه اندازی 20 میلیون پورت فیبر نوری

عیسی پور ادامه داد: برنامه ریزی ما این است که 20 میلیون پورت فیبر نوری در سراسر کشور راه اندازی کنیم که کار بسیار بزرگی و نیازمند عزم ملی است.

وی گفت: شبکه زیر ساخت کشور ظرفیت خوبی دارد و حدود 30 ترابیت بر ثانیه ظرفیت داریم؛ کل ترافیک ما 10 ترابیت بر ثانیه است، اما در حال تقویت آن هستیم. برنامه داریم که تا خاتمه دولت سیزدهم این را به 100 ترابیت بر ثانیه برسانیم و همین الان قرارداد 20 ترابیت بر ثانیه با استفاده از تجهیزات بومی بسته شده و در دهه فجر عملیات آن شروع می شود.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که کارشناسان معتقدند 20 میلیون پورت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری نشدنی است و با توجه به اینکه در دولت های گذشته وعده هایی داده شد و عمل نشد، آیا برنامه زمان بندی دارید و چقدر با سازمان های دیگر مثل شهرداری تعامل کردید که این کار بزرگ انجام شود، گفت: این یک کار ملی است و همه باید پای کار بیایند آنچه باعث شده با قاطعیت اعلام کنیم که این اتفاق خواهد افتاد، همین همگرایی در دولت سیزدهم است. همین دیروز در خدمت وزیر نیرو بودیم و توافقات خوبی صورت گرفت تا از شبکه توزیع برق در سراسر کشور استفاده کنیم که این پروژه با سرعت بیشتری جلو برود. سازمان همیاری های شهرداری سراسر کشور نیز باید پای کار بیایند.

وی یادآور شد: زمانی که گازکشی در کشور اتفاق می افتاد، همه همکاری می کردند، باید یک چنین نهضتی اتفاق بیفتد که من عزم و اراده آن را در دولت سیزدهم می بینم. در دهه فجر شاهد برنامه کلان و زمان بندی خواهیم بود و تعداد زیادی هم پورت آماده واگذاری داریم.

زارع پور همچنین درباره سرعت پایین اینترنت در تهران و اختلالات تلفن همراه و علت آن گفت: یک کار اساسی و اصولی که باید انجام شود، توسعه ارتباطات ثابت است باید بیشتر نیازمندی مردم را به سمت ارتباطات ثابت و اینترنت خانگی و شبکه محل کار هدایت کنیم. معنی ندارد که در منزل هستید، از گوشی تلفن همراه برای ارتباط استفاده کنید.

وی با بیان اینکه ارتباطات سیار محدودیت دارد گفت: ما توسعه ارتباطات ثابت به عنوان یک راهکار بلندمدت را در دستور کار داریم که البته در کوتاه مدت کار را شروع کرده ایم و همین امسال قریب به نیم میلیون پورت فیبر نوری را راه اندازی می کنیم.

اولویت با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد

زارع پور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روستاها گله دارند از اینکه آن ها را از لیست خارج می کنند و می گویند شما اولویت دوم هستید، ماجرا از چه قرار است؟ گفت: در ابتدای دولت سیزدهم 4 هزار روستا داشتیم که هیچ ارتباط دیتایی نداشتند و 3 هزار و 500 روستا ارتباط ناپایداری داشتند، بنابراین طبیعتاً اولویت یک ما با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد. در کنارش به موازات برای برطرف کردن مسائل ارتباطی سایر روستاها تلاش می کنیم منت ها این یک کار سنگین است.

وی ادامه داد: برخی روستاها جاده و برق ندارند و زیر ساخت های اولیه باید در آن ها فراهم شود. عمده روستاهای به جای مانده روستاهایی هستند که پراکندگی آن ها زیاد است و یا نقاط صعب العبور هستند. به هر حال این ها نیازمند کار ویژه است؛ قبلاً هر سایتی راه اندازی می کردیم 2 تا 3 روستا را پوشش می داد، اما الان به یک و نیم روستا تقلیل یافته است. ما هم با توجه به محدودیت اعتبارات مجبور هستیم اولویت بندی کنیم، اما آنچه که مسلم است در صورت همراهی کنندگان در بودجه 1401 ما آماده ایم که با کار جهادی تا خاتمه 1401 همه روستاهای بالای 20 خانوار را به ارتباطات پرسرعت متصل کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 293

به "وزیر ارتباطات: برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و 5 G، با چین همکاری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و 5 G، با چین همکاری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید