راه روبرو با کودک همسری صرفا اصلاح قانون نیست

به گزارش بانو هما، تهران (پانا) - یک پژوهشگر حوزه حقوق خانواده با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های قانون مدنی و قانون حمایت از اطفال و نوجوانان جهت جلوگیری از پدیده کودک همسری نام کرد که تنها و اصلی ترین راه جلوگیری از کودک همسری تغییر سن ازدواج و قانون نیست بلکه باید دستگاه های مختلف با به کارگیری ظرفیت خود بچه ها را رصد و با در نظر گرفتن یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با پدیده کودک همسری مقابله کنند.

راه روبرو با کودک همسری صرفا اصلاح قانون نیست

به گزارش ایسنا، دکتر ماهرو غدیری در وبینار سمپوزیوم ملی زنان، امیدها، فرصت ها و چالش های پیش رو در دهه تازه که از سوی مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی و کمیته زنان و صلح انجمن علمی مطالعات صلح ایران برگزار شد، اظهارکرد: تنها راه و اصلی ترین راه جلوگیری از کودک همسری تغییر سن ازدواج و قانون نیست چراکه حتی اگر قانون سن ازدواج را به 18 سال هم برساند، ممکن است افراد به دلیل فقر مالی و یا مباحث فرهنگی بچه ها خود را بفروشند.

این پژوهشگر حوزه خانواده ادامه داد: وقتی یک خانواده ای فقیر باشد، حتی اگر سن ازدواج را 18 سال تعیین کنیم کودک خود را در قالب ازدواج غیر رسمی می فروشد و یا با توجه به مباحث فرهنگی در قالب نامزدی این اتفاق می افتد بنابراین باید از طریق ظرفیت های دستگاه ها بچه ها رصد شوند. بهزیستی می تواند بچه های درون خانواده های درگیر با فقر و یا بچه های درون خانواده های درگیر اعتیاد و بد سرپرست و بی سرپرست را رصد کند و آموزش و پرورش می تواند بچه هایی که به صورت ناگهانی وارد آموزش و پرورش نمی شوند و از چرخه آموزش خارج می شوند را رصد کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود به بیان علل بروز پدیده کودک همسری پرداخت و گفت: ترس از بی آبرویی، نگرانی از مجرد بودن دخترانی که هنوز ازدواج نکرده اند و ترس از قضاوت ها و برچسب هایی که به دختران می خورد و اینکه اگر دختران در سن تعیینی ازدواج نکنند باید همسر دوم و یا سوم شوند از جمله دغدغه های خانواده ها برای ازدواج بچه ها دختر است. درمورد پسران اما این دغدغه ها وجود ندارد و یا کمتر است چراکه وقتی به پسر به نام بازوی مالی نگاه می شود پسر در خانواده حفظ می شود و فرزندی که به خاطر فقر و مسائل مالی ازدواج می کند، دختر آن خانواده است. در این میان دختران در خانواده های بدسرپرست و بی سرپرستی به شدت در معرض خطر هستند.

این پژوهشگر حوزه خانواده معتقد است: ترک تحصیل را بیشتر در مورد دخترانی می بینیم که مدارس برای آنها به سهولت در دسترس نیستند و به دلیل نگرانی خانواده از تردد، این دختران از تحصیل منع می شوند اما در مورد پسر این اتفاق نمی افتد.

غدیری در ادامه درباره پیامدهای کودک همسری برای دختران شرح داد: بارداری و به خطر افتادن سلامت مادر و کودک به لحاظ جسمی و عاطفی از جمله پیامدهای کودک همسری برای دختران است حتی تاثیرات طلاق روی دختران با پسران قابل قیاس نیست. در قوانین ما غالبا زوج تکلیف مالی و زوجه تکالیف غیر مالی دارد و اگر پسربچه ای ازدواج کند و قابلیت انجام تکالیف مالی را نداشته باشد، خانواده او را حمایت می کند اما تکالیف غیر مالی زوجه قائل به شخص زوجه است.

این پژوهشگر حوزه خانواده در انتها سخنان خود تاکید کرد: راه مواجهه با این پدیده فقط اصلاح قانونی نیست. باید بچه ها در خانواده های دچار فقر و اعتیاد و یا ترک تحصیل رصد شوند. اگر اینها رصد شوند به مرور زمان کودک همسری حل می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 104

به "راه روبرو با کودک همسری صرفا اصلاح قانون نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه روبرو با کودک همسری صرفا اصلاح قانون نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید