دستور تحریم المپیک مسکو از سوی جیمی کارتر در چنین روزی

به گزارش بانو هما، در چنین روزی جیمی کارتر دستور به تحریم بازی های المپیک 1980 مسکو داد.

دستور تحریم المپیک مسکو از سوی جیمی کارتر در چنین روزی

به گزارش خبرنگاران، تحریم بازی های المپیک سابقه ای طولانی دارد و نخستین مورد آن، سال های سال پیش در المپیک 1980 در مسکو بوده است. در چنین روزی در سال 1980 آمریکا اعلام نمود بازی های المپیک مسکو را تحریم می نماید.

المپیک مسکو و تحریم گسترده از سوی غرب، نخستین تحریم بزرگ در تاریخ بازی های المپیک است و به سال 1980 میلادی برمی شود. آمریکا، آلمان و 63 کشور غربی در اعتراض به اشغال افعانستان به وسیله ارتش اتحاد شوروی سابق، بازی های المپیک 1980 مسکو را تحریم کردند و از اعزام ورزشکاران خود به این پیکارها خودداری کردند. البته 16 کشور غربی، از جمله بریتانیا و ایتالیا به صف تحریم کنندگان نپیوستند و در بازی ها شرکت کردند.

چهار سال بعد، اتحاد جماهیر شوروی و 14 کشور عضو بلوک شرق درصدد انتقام برآمدند و به تحریم بازی های المپیک 1984 لس آنجلس دست زدند. درخور توجه آنکه رومانی از جمله کشورهای اروپای شرقی بود که ورزشکاران خود را به آمریکا اعزام کرد و در انتها رقابت ها نیز پس از آمریکا، بیشترین نشان را به دست آورد و در رده دوم جدول انتهای مدال ها نهاده شد. در کنار رومانی، کشورهای کمونیستی یوگسلاوی سابق و جمهوری خلق چین نیز در المپیک لس آنجلس شرکت کردند.

ایران جزو معدود کشورهایی است که هر دو المپیک 1980 و 1984 را تحریم کرد و هیچ ورزشکاری به این دو رقابت نفرستاد!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 265

به "دستور تحریم المپیک مسکو از سوی جیمی کارتر در چنین روزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور تحریم المپیک مسکو از سوی جیمی کارتر در چنین روزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید