ترقوه شکسته و علائم عفونت استخوان

به گزارش بانو هما، مقاله زیر بر روی درمان ترقوه شکسته متمرکز شده و اطلاعاتی را در رابطه با این بیماری همراه با روش های درمان و بهبود آن ارائه می دهد. بعلاوه عفونت استخوان ها یا استئومیلیت در صورتی که درمان نشود، می تواند منجر به بروز چندین عارضه شود. بنابراین، شناسایی و درمان سریع این بیماری اهمیت زیادی دارد.

ترقوه شکسته و علائم عفونت استخوان
ترقوه استخوانی است که درست بالای قفسه سینه واقع شده است. این استخوان بین جناغ سینه و استخوان کتف واقع شده است و تا حد زیادی به وسیله پوست پوشیده شده است. ترقوه شکسته یک آسیب شایع در نوزادان، بچه ها و ورزشکاران می باشد. این جراحت به واسطه تصادف یا افتادن رخ می دهد. در این مقاله، ما اطلاعاتی را در رابطه با شیوه های درمان ترقوه شکسته ارائه می دهیم.

علائم

ترقوه شکسته اغلب در بیمارانی که سقوط می نمایند، دیده می شوند. بعضی مواقع، سقوط و ضربه تماشا شانه ها منجر به بروز این عارضه می گردد. در خصوص نوزادان، ممکن است استخوان های نرم آن ها در طول عبور به وسیله مجرا هنگام تولد شکسته گردد. درک علائم این اختلال به منظور ارائه یاری های فوری پزشکی مهم می باشد.

اولین و شایع ترین علامت این عارضه، درد شانه می باشد. علائم دیگر آن شامل برآمدگی قطعات شکسته از پوست می باشد. بیمار در این مواقع احساس کبود شدگی و تورم قابل مشاهده ای را توسعه می دهد. در این شرایط بیمار نمی تواند از همه توان بازوی خود استفاده کند و به منظور یاری به کاهش درد باید دست خود را در یک موقعیت بدون حرکت قرار دهد.

درمان

هنگام ایجاد درد و شکستگی ترقوه انجام اقدامات فوری پزشکی بسیار مهم می باشد. این شیوه های درمانی شامل موارد زیر می باشد:

* تورم با کاربرد بسته یخ بر روی بخش آسیب دیده کاهش می یابد.

* داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایبوپروفن، استامینوفن و غیره ممکن است به منظور یاری به کاهش درد ترقوه توصیه گردد.

* توصیه می گردد که در چنین مواقعی بیمار فعالیت در ناحیه آسیب دیده را به منظور اجتناب از تشدید آسیب و درد به طور کامل متوقف کند.

* فرایند بهبودی حدود 2 تا 4 هفته در بچه ها و 4 تا 8 هفته در بزرگسالان طول می کشد. استفاده از تسمه در طول کل فرایند بهبودی مورد احتیاج می باشد.

* زمان بهبودی کامل حدود 12 هفته طول کشیده و درد در عرض چندین هفته ادامه خواهد داشت. پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که فعالیت های فیزیکی خود را برای کل دوره بهبودی کاهش دهد.

ورزش

پزشک انجام ورزش های خاصی مانند محدوده ساده ای از تمرینات حرکتی را توصیه می نماید. این کار به ایجاد کشش و بازگرداندن عملکرد ناحیه آسیب دیده یاری می نماید.

عوارض جانبی

بیشتر شیوه های درمانی شامل فرایندهای غیر جراحی است. جراحی تنها در 5 تا 10 درصد از موارد مورد احتیاج می باشد. در مواردی که شکستگی در انتهای جانبی ترقوه باشد، احتیاج به عمل جراحی است. افزایش خطر غیر یکنواختی استخوان در صورتی که شکستگی بر روی محور ترقوه باشد، وجود دارد. پیامدهای دیگر شامل شکستگی باز، آسیب عصبی و آسیب عروق و غیر یکنواختی استخوان ها در طول 3 تا 4 ماه و غیره می باشد. به غیر از علائم معمول درد و تورم، عفونت استخوان می تواند باعث بروز ناراحتی عمومی یا احساس بی قراری، تب، عرق بیش از حد و تب و لرز در بیمار گردد. به ندرت، بیمار ممکن است مشکلاتی را نزدیک ناحیه انتهای شانه داشته باشد. چنین بیمارانی در طول 2 تا 3 روز آسیب دیدگی تحت جراحی ارتوپدی قرار می گیرند. این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می گردد. شایع ترین تکنیک ثابت نگه داشتن شکستگی با یک صفحه و مهره می باشد. از جراح بخواهید تا تکنیک های مورد استفاده در جراحی و مزایای و معایب هر کدام از آن ها را برای شما شرح دهد.

شما باید مراقبت های لازم را به منظور جلوگیری از شکستگی ترقوه با اجتناب از افتادن بر روی بازو انجام دهید. در صورتی که شما یا هر کسی دیگر از شکستگی استخوان رنج می برد، باید بلافاصله در پی یاری گرفتن از توصیه های پزشکی باشد. اگر مراقبت لازم بعد از شکستگی صورت نگیرد احتمال عفونت استخوان وجود دارد که در زیر در خصوص آن شرح می دهیم.

اصطلاح پزشکی برای عفونت استخوان استئومیلیت است که می تواند استخوان های هر بخش بدن را تحت تأثیر قرار دهد. بر همین اساس، این بیماری می تواند علائم مختلفی را بسته به موقعیت استخوان عفونی ایجاد کند. بنابراین، در صورتی که استخوان فک آلوده گردد، علائمی مانند درد و تورم می تواند در دهان و ناحیه فک ایجاد گردد. با این حال، علائم اساسی عفونت استخوان مشابه می باشد. عفونت استخوان معمولاً به وسیله باکتری ها ایجاد می گردد، اما بعضی مواقع قارچ ها و موجودات دیگر نیز می توانند مسئول ایجاد عفونت باشند.

علل بروز عفونت استخوان

همانطور که قبلا ذکر شد، عفونت استخوان معمولاً به وسیله باکتری ها ایجاد می گردد. به طور معمول تر این بیماری به وسیله باکتری ای به نام استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می گردد. میکروارگانیزم های دیگری مانند استرپتوکوکوس، انتروباکتریاسه، اشرشیا کولای، هموفیلوس آنفلوآنزا و سالمونلا نیز می تواند باعث ایجاد آن گردد. بعضی مواقع، عفونت بافت های اطراف استخوان می تواند در نهایت به خود استخوان نیز توسعه یابد.

حتی عفونت هایی از بخش های دیگر بدن مانند عفونت مجاری ادراری نیز می تواند به وسیله گردش خون توسعه یابد. آسیب شدید به استخوان نیز می تواند باعث ورود عفونت به استخوان منجمله ترقوه شکسته گردد. بعضی مواقع، جراحی های ارتوپدی مانند جایگزینی زانو یا جراحی های جایگزینی مفصل ران که در آن میله های فلزی یا صفحاتی در بخش استخوان آسیب دیده قرار داده می گردد نیز می تواند باعث بروز عفونت در استخوان گردد. بیماری هایی مانند دیابت و بیماری شریانی محیطی خطر ابتلا به عفونت استخوان را افزایش می دهد.

علائم عفونت استخوان

اگرچه عفونت استخوان می تواند استخوان های هر بخش از بدن را تحت تأثیر قرار دهد، اما استخوان های طویل پا و بازوی بالایی و استخوان های ستون فقرات نیز به احتمال زیاد آلوده می گردد. عفونت استخوان در استخوان های طویل بازو و پاها در میان بچه ها شایع تر می باشد، در حالی که در بزرگسالان استخوان های ستون فقرات به احتمال بیشتری آلوده می گردد. شایع ترین علائم این بیماری درد استخوان، تورم، قرمزی و گرم شدن محل آسیب دیده می باشد. در صورتی که عفونت استخوان پا را تحت تاثیر قرار دهد، شما می توانید تورم را در ناحیه زانو، پاها و ساق پا همراه با درد و قرمزی در این نواحی مشاهده کنید.

در صورتی که عفونت به فک ها و یا دهان توسعه یابد، علائم دیگری نیز می تواند مشاهده گردد. عفونت در ناحیه استخوان فک می تواند به وسیله بیماری های دهان و دندان ایجاد گردد. علائم این بیماری درد و بی حسی در استخوان آرواره می باشد. در صورتی که عفونت مرتبط با بیماری های دهان و دندان باشد، پس دندان های سالم از لثه خارج خواهند شد.

به غیر از علائم معمول درد و تورم، عفونت استخوان می تواند باعث بروز ناراحتی عمومی یا احساس بی قراری، تب، عرق بیش از حد و تب و لرز در بیمار گردد. تب به صورت شایع در بچه ها مشاهده می گردد. بچه های که از عفونت استخوان رنج می برند، به آسانی تحریک پذیر و بی حال خواهند بود. در صورتی که عفونت بافت های اطراف به استخوان توسعه یابد، می تواند باعث بروز چرک و آبسه در آن ناحیه گردد. بعضی مواقع، مایعی شبیه چرک می تواند از پوست خارج گردد. بزرگسالان مبتلا به عفونت استخوان درد در ناحیه کمر را نیز تجربه می نمایند. عفونت شدید می تواند باعث ضعف و آسیب به استخوان و بعلاوه منجر به شکستگی استخوان گردد.

شیوه های درمان عفونت استخوان

این بیماری معمولاً با آنتی بیوتیک ها درمان می گردد. همراه با آنتی بیوتیک ها، ناحیه آسیب دیده احتیاجمند جراحی پاکسازی به ویژه هنگامی که چرک یا آبسه در آن منطقه پیشرفته، می باشد. این شیوه به عنوان دِبریدمان جراحی شناخته می گردد. همراه با چرک یا مایعات، بافت های آلوده و بخش بیمار استخوان نیز در این روش برداشته می گردد. بعضی مواقع، قطع عضو به منظور پیشگیری از توسعه بیشتر عفونت مورد احتیاج می باشد.

عفونت استخوان احتیاجمند درمان فوری است، چون این بیماری در صورتی که درمان نگردد، می تواند منجر به بروز عوارضی مانند مرگ استخوان و ورم مفاصل گردد. در بچه ها، عفونت استخوان می تواند رشد نرمال این نواحی را مختل سازد. به منظور پیشگیری از بروز چنین عوارضی، علائم این بیماری باید در اسرع وقت به پزشک نشان داده گردد و برترین شیوه های درمانی در این زمینه اتخاذ گردد.

منبع: BUZZLE

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 150

به "ترقوه شکسته و علائم عفونت استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترقوه شکسته و علائم عفونت استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید