آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ (قسمت دوم)

به گزارش بانو هما، طیف وسیعی از انواع غذا در برنامه غذایی مردم ژاپن مشاهده می شود که بازتاب رژیم غذایی سالم این کشور است. برای آشنایی بیشتر، همراه خبرنگاران باشید.

آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ (قسمت دوم)

کشور ژاپن که در سراسر جهان به سرزمینی با مردمانی سخت کوش، متحد و پرتلاش مشهور است، با استفاده از مواد غذایی سالم و تازه در کنار طبخ تنوع فوق العاده ای از غذاهای سنتی و مدرن به صورت های مختلفی به ویژه بخارپز و آب پز، پیرو یکی از سالم ترین رژیم های غذایی در جهان است.

رژیمی کم چرب، سرشار از چاشنی های تند و تازه و پایبند به استفاده از فرآورده های لوبیای سویا، جلبک های دریایی خوراکی، انواع آبزیان و صدف های خوراکی در کنار برنج، مواد غذایی که آن را تنها می توان در کشوری همچون ژاپن مشاهده کرد. در قسمت نخست مقاله آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ به بیان قسمتی از فرهنگ غذایی و مواد اولیه پرمصرف در برنامه غذایی مردم این کشور پرداخته شد. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین غذاهای طبخ شده و مواد مصرفی محبوب در این کشور خواهیم پرداخت.

هنگامی که سخن از غذا و خوراکی های خوشمزه بومی و مدرن می شود، مردم ژاپن یکی از مشتاق ترین نژادهای موجود در کره زمین به خاطر علاقه مندی به غذاهای مختلف هستند و این رفتار آن ها را همیشه و همه جا، می توان مشاهده کرد. بویژه اگر به عنوان یک توریست یا مسافر وارد خاک این سرزمین شده باشید، بیشترین موضوع گفتگوی بین مردم محلی و کوچه و بازار را غذا و خوراکی های متنوع تشکیل می دهد.

این عادت جالب تا حدی است که می توان از مهم ترین دلایل سفر بسیاری از ژاپنی ها به خارج از وطن خود را امتحان کردن غذاهای محلی و بومی آن منطقه بیان نمود. به همین دلیل بسیاری از منطقه ها کشور ژاپن اعم از روستاها و شهرها، در سراسر کشور و حتی جهان به داشتن یا تولید و پرورش یک ماده اولیه غذایی معروفیت دارند؛ حال آن که آن ماده می تواند یک نوع خاصی از شیرینی، چاشنی، ماهی، نودل، غذاهای دریایی، پنیر توفو یا هر ماده اولیه مصرفی دیگر باشد.

این شوق و عطش به مواد غذایی و تهیه تنوع وسیعی از خوراکی ها و خوردنی های بومی و غیر بومی در کشور ژاپن تا میزان ای است که در هر زمان از شبانه روز با روشن کردن تلویزیون ژاپن می توانید از مشاهده یک نمایش در مورد غذا لذت ببرید. یکی از بارزترین ویژگی های فرهنگ غذایی مردم ژاپن، فراهم کردن و آماده سازی وسایل و مواد اولیه آشپزی است و از آن به عنوان مهمترین اصول اولیه در رژیم غذایی ایشان یاد می شود.

اصلی که در بین تمامی کشورهای جهان شناخته شده و مشهور است. در واقع می توان آشپزی و طبخ غذا را در فرهنگ مردم ژاپن سبک خاصی از هنر در نظر گرفت که حتی ساده ترین ظروف غذا نیز ممکن است به همت و هنرمندی سرآشپزهایی با سابقه و ماهر که سال های بسیاری از عمر خویش را برای آموزش صرف کرده اند، تهیه شود.

غذاهای فصلی و محلی

یکی دیگر از افتخارات و ویژگی های منحصربه فرد در فرهنگ غذایی مردم ژاپن، دارا بودن غذاهای فصلی متنوع است. به گونه ای که در هر چهار فصل از سال، می توان شاهد ظروف غذاهای متنوع و خوشمزه که مختص همان فصل است بود. به عنوان مثال در هر فصل، غذاهای مخصوص آن ایام را طبخ و مصرف می کنند که خود ریشه در فرهنگ غنی غذایی این کشور دارد. این مسئله را تمامی توریستانی که وارد این کشور می شوند مشاهده می کنند.

منو یا لیست غذای بیشتر رستوران ها، مسافرخانه ها و هتل ها با توجه به مواد غذایی که در فصل حضور آن ها در کشور ژاپن در دسترس است، تغییر می کند. در حقیقت می توان طیف وسیعی از غذاهای متنوع و گوناگون و نیز مواد اولیه غذایی مختلف را در قفسه ها و لیست فروش بسیاری از فروشگاه ها و مغازه های محلی یافت. فروشنده هایی که به داشتن مواد مصرفی متنوع شهره بوده و خوراکی های بسیاری همچون جلبک های دریایی مختلف، انواع ماهی و گونه های متنوعی از قارچ برای فروش و عرضه به مشتریان در مغازه آن ها وجود دارد.

رژیم غذایی کایسکی (Kaiseki cuisine)

رژیم غذایی کایسکی (Kaiseki cuisine)، یکی از معروف ترین رژیم های غذایی اجرا شده در کشور ژاپن است. رژیمی که متشکل از 12 ظروف کوچک با غذاها و خوراکی هایی تهیه شده به سبک های مختلفی از جمله بخارپز، کبابی، ماهی برش خورده ساشیمی (sashimi) که به صورت خام سرو می شود، تمپورا (tempura)، سوپ، برنج، خیار ترشی و کمی دسر است که با هنرمندی زیبا و تاثیرگذاری تزئین شده است. ظروف غذایی که متناسب با فصل و با توجه به مواد اولیه در دسترس تهیه شده و به مردم عرضه می شود.

رژیم غذایی کایسکی (Kaiseki cuisine)

یکی از مکان های مشهور و مناسب برای بازدید و امتحان کردن غذاهای محلی و سنتی، کیوتو (Kyoto) است. مکانی بسیار عالی و فوق العاده برای لذت بردن از همه چیز، بویژه غذاهای بومی و سنتی که مسنولان آن، برای خدمت رسانی به مردم و مسافران، رستوان های متعددی را با عرضه انواع خوراکی ها دایر کرده است که در این کشور به meibutsu ژاپنی، معروفیت یافته است.

اوکونومیاکی (okonomiyaki)

یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین غذاهای شناخته شده در منطقه هیروشیما و اوزاکای کشور ژاپن، غذایی محلی به نام اوکونومیاکی (نوعی نان شیرینی پهن و شیرین okonomiyaki) است. جالب است بدانید که سفر به هیروشیما، بدون تماشای روستای اوکونومیاکی لطف چندانی نخواهد داشت. در این منطقه زیبا می توان از نزدیک شاهد فعالیت آشپزان محلی که در حال تهیه غذاهای خوشمزه و لذیذ هستند، بود که بسیار مجذوب کننده و سرگرم کننده است.

برخی مواد اولیه مصرفی

همانگونه که می دانید، بیشتر غذاهای طبخ شده در برنامه غذایی مردم ژاپن، با استفاده از طیف وسیعی از ماهی های خوراکی تهیه می شود. در غذاهای مصرفی مردم ژاپن می توان تنوع جالبی از میوه ها و سبزیجات را در کنار ظروف غذای تهیه شده از طریق انواع نودل (شامل یک ظرف غذا که همراه با یخ سرو می شود و به اصطلاح به نودل سرد معروفیت دارد) یا رشته مشاهده کرد.

همچنین می توان در برنامه غذایی مردم این کشور، بهترین غذاهای تهیه شده با پاستا را یافت که از کشور فرانسه وارد رژیم غذایی این کشور شده است و بیشتر افرادی که آن را امتحان کرده اند بر این باورند که یکی از بهترین نوع پاستای طبخ شده در جهان است!

گیاهخواری

ناتو (natto)

جالب است بدانید که بر خلاف مصرف کم غذاهای تهیه شده از گوشت در رژیم غذایی مردم ژاپن، تعداد علاقه مندان به خوردن غذاهای گیاهی بسیار زیاد بوده و گروه زیادی از مردم به مصرف خوراکی های تهیه شده از گیاهان و سبزیجات روی آورده و در واقع گیاهخوار هستند. شاید بتوان دلیل این امر را ممنوع شدن گوشت در تاریخ یک قرن گذشته این کشور یافت که در سال 1868 میلادی، مصرف گوشت از طریق حکومت وقت، در سراسر کشور ژاپن ممنوع اعلام شد. ناتو (natto)، یکی از غذاهای گیاهی در برنامه غذایی مردم ژاپن است که قطعا هر کسی از طعم و بوی آن لذت نخواهد برد. غذایی لزج، کمی بدبو و چسبنده که از سویای تخمیر شده بدست می آید. تنها افرادی حاضر به امتحان کردن این غذای گیاهی هستند که از حسی ماجراجویانه و روحیه ای جسور برخوردار باشند.

منبع: کجارو / shein.co.uk / insidejapantours.com
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 284

به "آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب غذایی مردم ژاپن چگونه است؟ (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید