کدام سینما متعلق بهروز وثوقی بود ! ، چه کرد؟!

به گزارش بانو هما، خبرنگاران: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ستاره های بزرگ سینما و ورزش - به تبع شرایط روز و فرهنگ جامعه - درآمد خود را در رشته تخصصی خود سرمایه گذاری می کردند .

کدام سینما متعلق بهروز وثوقی بود ! ، چه کرد؟!

صابر رهبر هنرمند ایرانی که در زمینه های کارگردانی، تهیه کنندگی، بازیگری، فیلم برداری فعالیت داشت. صابر رهبر در زمینه نویسندگی، تدوینگری، فیلمنامه نویسی و سینماداری نیز دستی بر آتش داشت.صابر رهبر تا نفس آخر در لاله زار ایستاد. صابر رهبر متولد سال 1310 است. صابر رهبر در 83 سالگی درگذشت.

به گزارش خبرنگاران، یعنی برخلاف امروز که همه فوتبالیست ها و ستاره های سینما در بساز بفروشی و صادرات و واردات فعالیت می کنند یا آنکه هر سلبریتی یک رستوران از خودش دارد (!) در آن روزگار بازیگران و خواننده ها با دستمزدی که از عالم هنر دریافت می کردند در خود هنر سرمایه گذاری می کردند. فوتبالیست ها و ورزشکاران نیز باشگاه ورزشی تاسیس می کردند و الی آخر ...

تقریبا می توان گفت که هیچ کدام از ستاره های بزرگ سینمای قبل از انقلاب و آنها که دستمزدهای خوبی می گرفتند و پیشنهاد زیاد داشتند را نمی توان یافت که در کار هنری سرمایه گذاری نکرده باشند .

به استثنای بهروز وثوقی ، همه تهیه کننده بوده و در فیلم ها سرمایه گذاری می کردند. شرکت پخش و تولید سینمایی داشتند و برخی که سرمایه شان بیشتر بود ، علاوه بر پخش و تولید استودیو و سینما هم می خریدند.

مثلاً پدر ناصر ملک مطیعی صاحب سینمایی در شرق تهران بود . صابر رهبر - کارگردان فیلم های معروفی چون چرخ و فلک و مردان خشن - در تهران و آستارا دو سینما داشت و سینما کریستال او در لاله زار تا روز آخر حیاتش مقابل پیشنهاد تبدیل به پاساژ مقاومت کرد ...

مرحوم فردین سینما سعدی را داشت که بعداً بخشی از سهامش را به علی حاتمی واگذار کرد. بهروز وثوقی هم صاحب سینما سیلورسیتی بود و در بین ستاره های پیش از انقلاب ، تنها کسی که قبل از پیروزی انقلاب سهامش را به بانک عمران فروخت و این سینما پس از انقلاب مصادره نشد !

جالب اینکه خوانندگانی چون حمیرا (پروانه امیر اسکندری) یا داریوش (داریوش اقبالی) هم در تهران سینما داشتند!

منبع: رکنا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 194

به "کدام سینما متعلق بهروز وثوقی بود ! ، چه کرد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سینما متعلق بهروز وثوقی بود ! ، چه کرد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید