عکس ، پیشرفته ترین جت جنگنده چین، روسی از آب عایدی!

به گزارش بانو هما، گجت نیوز نوشت: به گزارش تلویزیون مرکزی چین، پیشرفته ترین جت جنگنده چین که J-15 نام دارد، علی رغم بروزرسانی های متعدد، یک کپی تمام عیار از نمونه روسی است.

عکس ، پیشرفته ترین جت جنگنده چین، روسی از آب عایدی!

براساس مستندی که به تازگی از تلویزیون مرکزی چین (CCTV) پخش شده است، منشا ساخت پیدایش هواپیمای جنگنده J-15 معین شد. به گزارش South China Morning Post، به نقل از این مستند، بخش عمده طراحی پیشرفته ترین جت جنگنده چین، از نمونه پیشرفته در شوروی کپی برداری شده است.

J-15 اولین هواپیمای حامل بومی چین محسوب می گردد که به وسیله شرکت هواپیماسازی Shenyang، به عنوان یکی از مجموعه های تابعه شرکت دولتی صنعت هوانوردی چین (AVIC) ساخته شده و با نام مستعار کوسه پرنده شناخته می گردد. به گزارش بیزینس اینسایدر، این جت جنگنده برای اولین بار در سال 2014 وارد ناوگان هوایی شد و طبق آخرین گزارش ها، در حال حاضر حدود 50 فروند از این سری در حال عملیات هستند.

طی سال گذشته، این هواپیما چند ارتقا از جمله بهبود در عملکرد بال، رادار، سیستم جستجو و ردیابی را دریافت کرد. هدف از این بروزرسانی، توانایی رقابت J-15 با نمونه F-35 ایالات متحده است. اکنون در ادامه به تاریخچه ساخت پیشرفته ترین جت جنگنده چین می پردازیم.

تاریخچه ساخت F-15

J-15 یک هواپیمای جنگنده کلیدی برای ارتش چین محسوب می گردد که امروزه دستکم در چهار نوع مختلف در حال توسعه است. با این حال، بیش از یک دهه پیش، نیروی دریایی چین در پی توسعه یک ناو هواپیمابر بود و باعث شد برنامه توسعه J-15 به تعویق بیفتد.

در سال 1998، چین اولین ناو هواپیمابر خود که یک کشتی جنگی طراحی شوروی بود را خریداری کرد و در پی خرید سوخو-33 روسی برای استقرار بر روی آن بود. براساس مستند پخش شده از تلویزیون چین، رهبران نیروی دریایی این کشور تصمیم گرفتند از جت های جنگنده ای که در آن موقع در حال خدمت بودند، برای ساخت J-15 استفاده نمایند و این وظیفه را به موسسه طراحی و تحقیقات هواپیمای شن یانگ واگذار کردند. سه سال بعد، J-15 اولین عملیات پرواز خود را تجربه کرد و در دسامبر 2012 بر روی ناو هواپیمابر فرود آمد.

با این حال، به گزارش نشریه چینی، تصمیم برای ساخت نسخه بومی J-15 پس از عدم تحقق قرارداد خرید سوخو-33 میان مسکو و پکن اتخاذ شد. روسیه در پی خرید حداقل 50 فروند هواپیما از چین بود و در همین حال، چین نیز توسعه J-11B، به عنوان نسخه اسبق J-15 بر پایه طراحی سوخو-27 را در دست اقدام داشت.

در حال حاضر، ابعاد J-15 به عنوان پیشرفته ترین جت جنگنده چین، دقیقا با نمونه سوخو-33 برابر می نماید و مدل های تولیدی آن حتی از موتورهای روسی Saturn AL-13F، طبق گزارش منتشر شده، استفاده می نمایند. در واقع این نسخه را باید یک کپی تمام عیار از نمونه روس قلمداد کنیم. چین اکنون در حال کار بر روی افزایش توان J-15 با استفاده از موتورهای بومی WS-10 خود است.

رویارویی پیشرفته ترین جت جنگنده چین با همتایان آمریکایی

کارشناسان بر این باورند که ارتقا و بروزرسانی های چینی ها در J-15، باعث رجحان آنها نسبت به همتایان روسی خود شده است. در میدان جنگ، مبدا و تاریخچه ساخت هواپیما مهم نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد، توانایی رویارویی J-15 با جت های جنگنده ایالات متحده خواهد بود.

براساس گزارش اخیر Business Insider، بروزرسانی های اخیر شامل یک موشک جنگی کوتاه برد نیز می گردد و علاوه بر آن، ظرفیت حمل بار J-15 به عنوان پیشرفته ترین جت جنگنده چین نیز افزایش یافته است. با این حال، فناوری ناو هواپیمابر چین در حال حاضر نیازمند ارتقا است، زیرا سامانه پرش اسکی کنونی آن برای بلند شدن J-15 با بار کامل مناسب نیست.

حتی با وجود تمام بروزرسانی های صورت گرفته، J-15 تنها به عنوان یک هواپیمای جنگنده نسل چهارم طبقه بندی می گردد و فاقد فناوری پیشرفته ای است که جنگنده های نسل پنجم امروزی ایالات متحده برخوردار هستند. کارشناسان هم چنین عنوان کردند که موتورهای ضعیف WS-10 که بر روی J-15s قرار دارند، ممکن است حتی برای شکست دادن نسل چهارم F/A-18 نیروی دریایی آمریکا نیز کار سختی را پیش رو داشته باشند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 آذر 1401 بروزرسانی: 13 آذر 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 466

به "عکس ، پیشرفته ترین جت جنگنده چین، روسی از آب عایدی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، پیشرفته ترین جت جنگنده چین، روسی از آب عایدی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید