تور ارزان یونان: شناسایی و رهگیری جنگنده های اف، 16 ترکیه ازسوی جنگنده های یونان

به گزارش بانو هما، وزارت دفاع یونان از تداوم نقض حریم هوایی خود از سوی جنگنده های ترکیه و تقابل رودرو با آن ها بر فراز دریای اژه اطلاع داد.

تور ارزان یونان: شناسایی و رهگیری جنگنده های اف، 16 ترکیه ازسوی جنگنده های یونان

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت دفاع یونان چهار شنبه شب به وقت تهران از تداوم نقض حریم هوایی خود از سوی جنگنده های ترکیه و تقابل رودرو با آن ها اطلاع داد.

به نوشته روزنامه پروثوتوما ترکیه اقدامات تحریک آمیز نو علیه یونان به راه انداخته و طی 48 ساعت گذشته 25 هواپیمای نظامی از جمله 20 جنگنده اف-16 ، سه جت جاسوسی سی ان 235 ، یک پهپاد و یک بالگرد را راهی حریم هوایی دریای اژه کرد.

بنابر ادعای وزارت دفاع یونان، هواپیماهای ترکیه 44 بار حریم هوایی یونان و 21 بار قوانین تردد هوایی این کشور را نقض کردند. طی این ماموریت ها 6 فروند جنگنده ترکیه در سه نوبت با جنگنده های مسلح یونانی رودرو شدند. جنگنده های یونان برای بیرون راندن هواپیماهای ترکیه با پرواز سریع خود را به منطقه عملیاتی رسانده بودند.

به گفته وزارت دفاع یونان، هواپیماهای ترکیه بر اساس قوانین بین المللی و طبق رویه های معین شده شناسایی و رهگیری شدند.

رسانه ها بعلاوه از کوشش های ترکیه برای تقابل با جنگنده های رافال یونان اطلاع دادند. ترکیه به بهانه آموزش خلبانان قطری در پی فرا گرفتن نحوه مقابله با جنگنده های رافال نیروی هوایی یونان است.پرسنل نیروی هوایی ترکیه قرار است با جنگنده های داسو رافال ساخت فرانسه ارتش قطر برای مقابله با نیروی هوایی یونان که توانایی های خود را با هواپیماهای جنگنده رافال تازه خریداری شده از فرانسه افزایش داده، آموزش ببیند.

بر اساس اسناد به دست آمده از یک کمیته پارلمانی ترکیه، یکی از دلایل کوشش ترکیه برای دستیابی به توافقنامه آموزشی نظامی با قطر، آشنایی نیروی هوایی این کشور با توانایی های جنگنده رافال در کوشش برای مقابله با تهدیدی بود که نیروی هوایی یونان ایجاد می کرد.

ترکیه نیز اخیرا مدعی شده که یونان در سال گذشته میلادی 59 بار توافقنامه سال 1988 مبنی بر اجتناب از تمرینات نظامی و فعالیت های آموزشی در تعطیلات قانونی و مذهبی را نقض نموده و در دریای اژه و دریای مدیترانه شرقی تمریناتی را انجام داده است.

از سویی دیگر، نیکوس پاناگیوتوپولوس وزیر دفاع یونان اخیرا با اشاره به توافقنامه دفاعی یونان و فرانسه تاکید نمود: در صورتی که ترکیه بخواهد حمله کند و ما از فرانسه یاری بخواهیم، نیروهای فرانسوی آنجا خواهند بود، آنها باید آنجا باشند.

روابط بین ترکیه و یونان، دو عضو ناتو که اغلب دچار تنش بوده به طوری که سال گذشته این روابط به شدت رو به وخامت گذاشت و کشتی های جنگی در شرق مدیترانه در نزاع بر سر مرزهای دریایی و حقوق انرژی با هم روبرو شدند. یونان و ترکیه سال گذشته دردرگیری بر سر اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند. ترکیه بارها اعلام نموده که از یونان می خواهد تا راهکار های سیاسی مسالمت آمیز را اتخاذ کند تا راهکار های تهاجمی.

نخست وزیر یونان روز دوشنبه گفت، اگر ترکیه می خواهد روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا راعادی کند، باید به اقدام های تحریک آمیز خود در دریای اژه، مدیترانه شرقی و علیه یونان انتها دهد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 270

به "تور ارزان یونان: شناسایی و رهگیری جنگنده های اف، 16 ترکیه ازسوی جنگنده های یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان یونان: شناسایی و رهگیری جنگنده های اف، 16 ترکیه ازسوی جنگنده های یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید