سرویس رایگان فیس بوک برای کاربران هزینه می تراشد!

به گزارش بانو هما، به گزارش خبرنگاران به نقل از ورج، فیس بوک در کشورهای در حال توسعه مانند اندونزی، فیلیپین و پاکستان با اپراتورهای موبایل همکاری می نماید تا دسترسی رایگان به فیس بوک و چندوب سایت دیگر را برای کاربران فراهم می نماید.

سرویس رایگان فیس بوک برای کاربران هزینه می تراشد!

این درحالی است که اپراتورهای موبایل بدون اطلاع کاربران از آنها هزینه دریافت می نمایند.

طبق گزارش جدیدی که در نشریه وال استریت ژورنال منتشر شده این سرویس فری بیسیکس(Free Basics) نام دارد و به وسیله متا کانکتیویتی ارائه می گردد تا دسترسی به ابزارهای ارتباطی، اطلاعات بهداشتی، منابع آموزشی و دیگر سرویس های نیازمند پهنای باند کم را بدون هیچ هزینه ای برای کاربران فراهم کند.

این برنامه از سال 2013 میلادی اجرا می گردد.

وال استریت ژورنال با دستیابی به یک گزارش داخلی فیس بوک متوجه شده کاربران ماه ها است که برای استفاده از فری بیسیکس هزینه پرداخت می نمایند. این مشکل نشتی نامیده شده زیرا زمانی رخ می دهد که سرویس های پولی با سرویس های رایگان تداخل دارند. از آنجا که بخش اعظم کاربران این سرویس ها از طرح های از پیش پرداخته موبایل استفاده می نمایند، تا زمانی که بسته اینترنتی شان تمام نگردد، متوجه نمی شوند که از آنها هزینه دریافت شده است.

وال استریت ژورنال اعلام نموده بیشترین هزینه برای استفاده از اینترنت رایگان فیس بوک از کاربران پاکستانی دریافت شده که مبلغ آن به 1.9 میلیون دلار می رسد این درحالی است که علاوه بر پاکستان چالش مذکور در چند کشور دیگر نیز وجود دارد.

به نظر می رسد این مشکل از نرم افزار فیس بوک و واسطه کاربر (UI) نشات می گیرد و ویدئوها ریشه مشکل هستند. این درحالی است که قرار نبوده ویدئو ها در فری بیسیکس ظاهر شوند، اما اختلالاتی در نرم افزار فیس بوک سبب شده بعضی از آنها وارد طرح شوند.

نوتیفیکیشن هایی که قرار بود به کاربران اطلاع دهند برای تماشای ویدئو از آنها هزینه دریافت می شوند، نیز ارسال نشده اند. طبق اسناد موجود فیس بوک متوجه شده 83 درصد هزینه های غیرضروری مربوط به این ویدئوها است که در حقیقت قرار نبوده نمایش داده شوند.

فیس بوک ادعا می نماید این چالش را تا حد زیادی رفع نموده است. درو پوساتری سخنگوی متا در این باره می گوید: ما به کاربران اعلام کردیم تماشای ویدئوها و تصاویر به دریافت هزینه منجر می گردد و تمام کوشش خود را به کار می بریم تا به مردم یادآوری کنیم تماشای این نوع محتوا هزینه ای در بر دارد.

وال استریت ژورنال در گزارش خود عنوان می نماید رشد فیس بوک در بازارهای پیشرفته متوقف شده و فقط در کشورهایی با دسترسی اندک به اینترنت در حال افزایش است. این شبکه اجتماعی در کشورهای در حال توسعه علاوه بر آنکه به عنوان یک سایت اجتماعی فعالیت می نماید، یک تهیه نماینده اینترنت نیز است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 323

به "سرویس رایگان فیس بوک برای کاربران هزینه می تراشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرویس رایگان فیس بوک برای کاربران هزینه می تراشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید