دستاورد بزرگ 2 ایرانی در سالم سازی دو غذای محبوب دنیا

به گزارش بانو هما، کمی فیبر بیشتر می تواند برای رژیم غذایی همه ما مفید باشد. از این رو، دانشمندان ایرانی دانشگاهی در استرالیا به نام های عسگر فرحناکی و مهسا مجذوبی به وسیله دستکاری نوعی نشاسته، یک جور فیبر نامرئی ساخته اند که بدون تغییردادن بو، مزه یا بافت غذا ها می تواند خوراکی هایی مثل کیک و پیتزا را که معمولاً چندان سالم تلقی نمی شوند، به غذا های مفیدتری تبدیل نمایند.

دستاورد بزرگ 2 ایرانی در سالم سازی دو غذای محبوب دنیا

پژوهشگران ایرانی دانشگاهی در استرالیا دست به ساخت یک فیبر تازه زده اند که می تواند بدون تغییر بو و مزه به غذا ها اضافه شود.

کمی فیبر بیشتر می تواند برای رژیم غذایی همه ما مفید باشد. از این رو، دانشمندان ایرانی دانشگاهی در استرالیا به نام های عسگر فرحناکی و مهسا مجذوبی به وسیله دستکاری نوعی نشاسته، یک جور فیبر نامرئی ساخته اند که بدون تغییردادن بو، مزه یا بافت غذا ها می تواند خوراکی هایی مثل کیک و پیتزا را که معمولاً چندان سالم تلقی نمی شوند، به غذا های مفیدتری تبدیل نمایند.

دستکاری نوعی نشاسته، یک جور فیبر نامرئی ساخته اند که بدون تغییردادن بو، مزه یا بافت غذا ها می تواند خوراکی هایی مثل کیک و پیتزا را که معمولاً چندان سالم تلقی نمی شوند، به غذا های مفیدتری تبدیل نمایند.

دانشمندان ایرانی موسسه سلطنتی فناوری ملبورن یا به اختصار دانشگاه RMIT استرالیا، فیبر جدیدی به نام فیبر ایکس (FiberX) ساخته اند که می تواند از نشاسته هایی شامل گندم، ذرت و کاساوا ساخته شود.

این ماده درست مثل فیبر طبیعی در سیستم گوارش هضم نمی شود و به همین دلیل به وسیله میکروارگانیسم های درون روده تخمیر می شود و می تواند فرایند گوارش را بهبود ببخشد.

محققان می گویند فیبر ایکس را می توان به غذا های کم فیبر مثل کیک و پیتزا یا غذا های کم کالری افزود تا سالم تر شوند. این ماده حتی می تواند بدون گلوتن فراوری شود. عسگر فرحناکی، استادیار دانشگاه RMIT می گوید: حالا می توانیم بدون تغییر مزه یا بافت به غذا هایی مثل نان سفید و دیگر قوت غالب مردم فیبر اضافه کنیم.

افزایش 20 درصدی فیبر نامرئی مزه غذا ها را تغییر نمی دهد

پژوهشگران براساس آنالیز های مزه ای اعلام نموده اند تا پیش از تغییر ملموس مزه و بافت غذا ها امکان افزودن حداکثر 20 درصد فیبر اضافه به خوراکی ها وجود دارد. این فیبر نامرئی با دستکاری ساختار نشاسته در سطح مولکولی به وجود می آید.

مهسا مجذوبی، دیگر دانشمند ایرانی این دانشگاه می گوید: وقتی نشاسته مقاوم [به هضم]وارد فرایند گوارش می شود، باید مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای فیبر های خوراکی تبدیل شود.

محققان می گویند با روش فعلی می توانند حدود 80 درصد هر واحد نشاسته را به فیبر ایکس تبدیل نمایند. اما در تلاشند تا پیش از رفتن به سمت فراوری انبوه، روش بهتری برای انجام این کار پیدا نمایند که وابسته به مواد شیمیایی نباشد.

این پژوهشگران قصد دارند با همکاری Microtec Engineering Group، فیبر ایکس را از آزمایشگاه خارج و آن را با قیمتی مناسب به یک محصول مصرفی تبدیل نمایند. ولی هنوز باید گام های زیادی طی شود تا این مهم میسر شود.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 470

به "دستاورد بزرگ 2 ایرانی در سالم سازی دو غذای محبوب دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد بزرگ 2 ایرانی در سالم سازی دو غذای محبوب دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید