خزان زودرس بوستان بهاران، کم آبی یا آلودگی صنایع؟

به گزارش بانو هما، خبرنگاران/یزد مردم ابرکوه خواستار رسیدگی به شرایط نابسامان بوستان بهاران شهرشان هستند؛ بوستانی که درختانش در سایه بی توجهی و به دلیل کم آبی، آلودگی صنایع و دیگر عوامل در حال خشکیدن هستند.

خزان زودرس بوستان بهاران، کم آبی یا آلودگی صنایع؟

بوستان بهاران در 15 کیلومتری روستای فراغه که در بین مردم به بوستان فراغه معروف است، یکی از تفرجگاه های قدیمی شهرستان ابرکوه محسوب می شود به طوری که در طول سال و به ویژه ایام نوروز و تعطیلی های مختلف، میزبان جمعیت بسیاری از مردم برای گذراندن اوقاتی خوش و به دور از دغدغه های زندگی شهرنشینی است.

اما امروز دیگر از آن بوستان سرسبز و پررونق سابق خبری نیست و کمتر کسی برای تفریح و لختی آرامش، این منطقه را انتخاب می کند. خشک شدن تدریخی درختان کهن سال کاج، روشنایی نامناسب، کم آبی، آلودگی و نبود نظافت و پاکیزگی، چهره ای نازیبا از بوستان بهاران را به تصویر کشیده است.

این شرایط نامناسب صدای اهالی منطقه و مردم را درآورده تا جایی که ویدئوها و عکس های مختلف از خشک درختان و عدم رسیدگی و حفظ و حراست از آن در صفحات مجازی و کانال های مختلف دست به دست می چرخد تا شاید مسئولین به فکر افتاده و مشکل را رفع کنند.

برخی از شهروندان وجود آلاینده های صنعتی به ویژه گرد و خاک های حاصل از فعالیت واحدهای کاشی و سرامیک را که در بالادست این بوستان در سال های اخیر احداث شده است، عامل خشکی درختان و برخی نیز کم آبی و خشک سالی را علت آن می دانند.

از آنجایی که بوستان بهاران در نزدیکی روستای فراغه واقع است، خبرنگار خبرنگاران به سراغ بخشدار بخش مرکزی رفت تا علت شرایط فعلی بوستان را جویا شود.

محمود حاصلی در این باره اظهار کرد: علی رغم نزدیکی بوستان بهاران به روستای فراغه و عنوانی که مردم بر روی آن نهاده اند، این بوستان در محدوده شهری واقع، شده و در حیطه منابع طبیعی شهرستان است و قطعاً متولی رسیدگی و حفظ و حراست از آن نیز برعهده این اداره است.

بخشدار مرکزی ابرکوه در عین حال با بیان اینکه چند سالی است که نگهداری از بوستان طی قراردادی به بخش خصوصی واگذار شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که مشکل اصلی این بوستان آب دهی نامناسب و نظارت محدود بخش دولتی بر عملکرد پیمانکار بخش خصوصی بوده است، فرمانداری ابرکوه موضوع را پیگیری و مقرر شده در اولین گام خلع ید از بخش خصوصی صورت گیرد.

مرتضی سعیدی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ابرکوه نیز در گفتگو با خبرنگاران، اظهار کرد: حفاظت و نگهداری از بوستان 25 هکتاری بهاران، به پیمانکار بخش خصوصی واگذار شده بود که در اثر کم آبی، بسیاری از درختان کاج آن خشک شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته با توجه به اینکه درختان کاج از بالا(تاج درخت) شروع به خشک شدن کرده است نیز می توان گفت گرد و غبار معلق در هوا و محیط نیز در خشک شدن آن ها موثر بوده است.

سعیدی با بیان این که در اولین اقدام این مجموعه از دست بخش خصوصی خارج و منابع طبیعی خود نگهداری از آن را بر عهده خواهد گرفت، ادامه داد: به زودی و در اولین فرصت تعداد هزار اصله درخت به صورت گلدانی از نوع سرو و زبان گنجشک ما بین دختان فعلی که در حال خشک شدن است، کاشته می شود تا در سال های آینده جایگزین آنها شود.

این مسئول با بیان اینکه بوستان در حال حاضر دو نگهبان دارد و به صورت 24 ساعت آبیاری می شود، شرح داد: برای رفع مشکل کم آبی احتیاج به مجوز کف شکنی چاه وجود را داریم که درخواست آن به آب منطقه ای داده ایم و آنان نیز نصب کنتور هوشمند را ضروری دانسته اند ولی در حال حاضر منابع طبیعی، بودجه کافی برای نصب کنتور را ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 149

به "خزان زودرس بوستان بهاران، کم آبی یا آلودگی صنایع؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خزان زودرس بوستان بهاران، کم آبی یا آلودگی صنایع؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید