تاثیر عصاره زنجبیل در مهار سلول های سرطان معده

به گزارش بانو هما، نتایج یک مطالعه مقدماتی آزمایشگاهی در خصوص تاثیر عصاره زنجبیل بر مهار سلول های سرطان معده و بعضی باکتری ها نشان داد که می توان در آینده از این گیاه برای درمان سرطان معده و مقاومت آنتی بیوتیکی استفاده کرد.

تاثیر عصاره زنجبیل در مهار سلول های سرطان معده

به گزارش ایسنا، سرطان یکی از شایع ترین بیماری هایی است که سالانه میلیون ها نفر به آن مبتلا می شوند. به سلول هایی که به علت عملکرد غیرطبیعی ژن ها و پروتئین های مسئول کنترل رشد و تنظیم چرخه سلولی، دچار رشد و تکثیر غیر کنترل شده می شوند؛ سلول های سرطانی می گویند.

50 درصد سرطان های شایع در ایران مربوط به دستگاه گوارش است و در این میان سرطان معده از همه شایع تر است.

در دهه های اخیر مطالعات زیادی بر روی اثرات گیاهان دارویی و انواع سرطان صورت گرفته و معین شده است که عصاره های بعضی گیاهان در کنترل سلول های سرطانی مؤثر هستند. زنجبیل یکی از گیاهان دارویی است که در طب سنتی کاربرد وسیعی دارد از گذشته در درمان روماتیسم، آسم، تهوع، استفراغ، عفونت و ... کاربرد داشته است.

با توجه به اینکه این گیاه دارویی از دیرباز به عنوان مکمل غذایی کاربرد فراوانی داشته است، پژوهشگران در یک مطالعه تأثیر عصاره را بر رده سلولی سرطان معده مورد مطالعه قرار دادند. بعلاوه با توجه به شیوع مقاومت آنتی بیوتیکی در دنیا، در این مطالعه اثر ضد میکروبی عصاره زنجبیل بر باکتری های کلبسیلا پنومونیه، سودوموناس آئروژینوزا، اشرشیا کلای و استافیلوکوکوس اورئوس نیز آنالیز شد.

برای انجام این مطالعه عصاره های آبی و هیدروالکلی زنجبیل تهیه شد و از عصاره آبی زنجبیل در محیط کشت باکتری های ذکر شده استفاده شد. بعلاوه عصاره الکلی این گیاه را نیز در محیط کشت سلول های سرطان معده، مورد استفاده نهاده شد و بقا و زنده مانی این سلول ها در حضور عصاره زنجبیل میزان گیری شد.

آنالیز های این مطالعه نشان داد که عصاره هیدروالکلی زنجبیل می تواند بر روی باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس، کلبسلا پنومونیه و اشرشیا کلای، اثر مهاری دارد.

بعلاوه معین شد که تعداد سلول های سرطان معده در حضور عصاره آبی زنجبیل نیز پس از 24، 48 و 72 ساعت کاهش داشته است. این آنالیز ها نشان داد که سمیت این عصاره گیاهی به صورت وابسته به دوز است؛ به طوری که با افزایش غلظت عصاره، این فعالیت ضد سرطانی آن افزایش می یابد. بر اساس این نتایج می توان گفت که استفاه از عصاره آبی زنجبیل می تواند در درمان سرطان معده اثرگذار باشد.

با توجه به نتایج به دست آمده از این تحقیق پژوهشگران این مطالعه می گویند که عصاره زنجبیل را می توان در برابر مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی و سرطان که هر دو خطر جدی بر سلامت جامعه هستند، استفاده کرد. هچنین می توان از عصاره این گیاه به عنوان یک مکمل غذایی و حتی دارویی نیز بهره برد.

البته باید توجه داشت که این مطالعه در محیط آزمایشگاه انجام شده و مطالعات بیشتری در آینده برای استفاده از این گیاه در درمان سرطان و مقاومت آنتی بیوتیکی احتیاج است.

در انجام این تحقیق فاطمه عبدالهی، فرانک عالی و علی شریف زاده؛ پژوهشگران میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز امسال با عنوان سنجش اثرات ضد سرطانی و ضد میکروبی عصاره زنجبیل بر رده سلول های سرطانی و بعضی باکتری ها در نشریه علوم غذایی و تغذیه منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 443

به "تاثیر عصاره زنجبیل در مهار سلول های سرطان معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر عصاره زنجبیل در مهار سلول های سرطان معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید