بیانیه پایانی نشست ریاض: سرنوشت یمن به شورای همکاری خلیج [فارس] گره خورده است

به گزارش بانو هما، شرکت کنندگان در نشست ریاض که دولت نجات ملی یمن، آن را به رسمیت نشناخت، ادعا کردند که سرنوشت یمن به شورای همکاری خلیج فارس گره خورده است.

بیانیه پایانی نشست ریاض: سرنوشت یمن به شورای همکاری خلیج [فارس] گره خورده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مذاکرات ریاض که به بهانه حل بحران یمن از چهارشنبه گذشته در عربستان سعودی شروع به کار نموده بود، شامگاه امروز پنجشنبه با صدور بیانیه خاتمهی، به کار خود خاتمه داد.

شبکه خبری الجزیره ضمن نقل این بیانیه، گزارش داد، طرفهای حاضر در نشست، از تصمیم عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن برای تشکیل شورای رهبری ریاست جمهوری، قدردانی کرد.

این در حالی است که هادی امروز با فشار عربستان، قدرت خود و معاونش را به این شورا واگذار کرد. ریاض نیز بلافاصله، حمایت کامل خود را از شورای رهبری ریاست جمهوری و نهادهای پشتیبان آن برای اجرای سیاست ها و طرح های ابتکاری فعال برای تحقق امنیت و ثبات در جمهوری یمن و خاتمه بخشیدن به بحران خاطرنشان کرد (جزئیات بیشتر).

در بیانیه این نشست که دولت نجات ملی یمن در آن حضور ندارد و عربستان فقط شخصیتهای وابسته به خود را دعوت کرد، آمده است: از مجلس خواسته می گردد که به صورت منظم، جلسات خود را برگزار کند و استقلال دستگاه قضا نیز تقویت گردد.

در این نشست، با این ادعا که مسئله جنوب یمن، در دستور کار مذاکرات قرار داشت، بر توقف جنگ و شراکت راهبردی بین یمن و شورای همکاری خلیج [فارس] تأکید شد.

مسئله بعدی که در این بیانیه، تصریح شد، مداخله در امور داخلی یمن است؛ به نحوی که در آن ادعا شده است که آینده یمن، با آینده شواری همکاری خلیج [فارس] گره خورده است.

این در حالی است که محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن در واکنش به نشست ریاض تأکید کرد که هر گونه فعالیت خارج از مرزهای یمن، عبارت است از نمایشهای طنز و بازیهای سرگرم کننده ای که کشورهای ائتلاف متجاوز انجام می دهند(جزئیات بیشتر).

طرفهای حاضر در نشست ریاض با این ادعا که باید گذرگاههای بین شهرهای یمن بازگشایی گردد، مدعی شدند، همکاری بین یمن و شورای همکاری در زمینه های آموزش و بهداشت و درمان افزایش خواهد یافت.

کارشناسان پیش از برکناری هادی، تأکید کردند، این مذاکرات بیش از هر چیزی، نشان دهنده بحران اعتماد بین ریاض و هادی است؛ زیرا عربستان از بیش از 600 نفر از عناصر وابسته به خود را برای حضور در این مذاکرات دعوت کرد، ولی از هادی و معاونش علی محسن الاحمر که در ریاض حضور دارند، دعوت به عمل نیاورد.

این در حالی است که عربستان تمامی سرنموده های نظامی، قبیله ای یا رهبران سیاسی را کنار گذاشت که از سیاست ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی در یمن انتقاد نموده بودند و در مقابل از کسانی دعوت نموده است که بیشترین وفاداری را به این کشور دارند.

بعضی مقامات در شورای همکاری خلیج فارس اسفند ماه گذشته خبر دادند که این شورا تصمیم دارد از طرف های درگیر در یمن برای برگزاری نشستی در عربستان سعودی دعوت به عمل آورد.

یک مقام وزارت امور خارجه یمن هم در واکنش به این مسئله، تأکید کرد که یمن از هرگونه گفت و گو با کشورهای عضو ائتلاف در هر کشور بی طرف و غیردخیل در تجاوز علیه یمن -چه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یا دیگر کشورها- استقبال می نماید.

اما نایف الحجرف دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، بدون توجه به شرط صنعاء خاطرنشان کرد که این رایزنی ها در ریاض، مرکز عربستان سعودی، برگزار خواهد شد. مقامات یمنی تأکید داشتند که این گفت و گو نمی تواند به میزبانی یک کشور متجاوز برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 366

به "بیانیه پایانی نشست ریاض: سرنوشت یمن به شورای همکاری خلیج [فارس] گره خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی نشست ریاض: سرنوشت یمن به شورای همکاری خلیج [فارس] گره خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید