به جامانده پایین ذخایر سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری

به گزارش بانو هما، مدیر دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام نمود: به جامانده ذخایره سنگ آهن کشور 14 سال است که این امر به علت اندازه بازدهی، بهره برداری و فرآوری سخت این ماده معدنی است.

به جامانده پایین ذخایر سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری

به گزارش خبرنگاران، رضا نوی درباره مطالعات این سازمان در رابطه با مقدار ذخایر سنگ آهن در ایران، گفت: بر اساس گواهی کشف های صادر شده به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت و حجم فراوری و مصرف محصولات مبتنی بر سنگ آهن از جمله صنایع فولادی، ذخیره به جامانده بدون در نظر گرفتن پارامترهای بازدهی بهره برداری و فرآوری، رقمی در حدود 31 سال و با در نظر گرفتن پارامترهای مذکور و اینکه ذخایر هماتیتی سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری عملا مورد استفاده مناسب قرار نمی گیرند، به رقمی در حدود 14 سال در مورد به جامانده ذخایر سنگ آهن کشور خواهیم رسید.

نوی با بیان این که این حجم ذخیره با همین فرایند اکتشاف و شناسایی ذخایر به دست آمده است، اضافه نمود: در صورتی که در مقوله اکتشاف به ویژه اکتشافات عمقی قدم برنداریم، وارد بحران جدی تامین مواد اولیه مورد احتیاج صنایع معدنی کشور از جمله آهن، سرب و روی، بوکسیت، طلا و ... خواهیم شد.

وی گفت: در حال حاضر نگاه به سال به جامانده ذخایر خوشبینانه بوده، چون صنایع بزرگ کشور به معادن و ذخایر در مقیاس بزرگ احتیاج دارند و ذخایر کوچک شناسایی شده فعلی تکافوی احتیاج ایشان را نمی دهد و اگر پارامتر اقتصادی بودن ذخایر را هم وارد این مقدار گیری کنیم، بحران نزدیک تر هم خواهد بود.

مدیر دفتر برنامه ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه بیشتر ذخایر شناسایی شده آهن در کشور از نوع هماتیتی هستند، گفت: این نوع ذخایر دارای پیچیدگی در بحث فرآوری هستند و اگر این موضوع را بتوانیم حل کنیم، از ذخایر بیشتری می توان در صنایع معدنی بهره گیری کرد.

به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نوی ضمن اشاره به عمق کم معدنکاری در ایران و دستیابی به ذخایر نو با انجام اکتشافات عمیق تر توضیح داد: بدون تردید با توجه به خاستگاه وجود مواد معدنی و تیپ های کانه زایی در کشور بر اساس شواهد زمین شناسی و اکتشافی، انتظار کشف ذخایر عمقی و بزرگ در گستره ایران وجود دارد، اما نکته حائز اهمیت، توجه ویژه به چرخه فراوری اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی و بعلاوه به کارگیری روش های نوین اکتشافات عمیق از جمله ژئوفیزیک هوایی و برداشت داده های طیفی است.

وی اضافه نمود: این امر مستلزم تغییر ساختار تامین منابع اقتصادی و بودجه ای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که بتوان با طرح های مختلف و مشارکتی و در جهت افزایش بازدهی پروژه های زمین شناسی و اکتشافی برای فراوری اطلاعات پایه و کاهش ریسک سرمایه گذاری در بخش معدن اقدام کرد که این مهم تا کنون و با وجود پیگیری های جدی محقق نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 315

به "به جامانده پایین ذخایر سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جامانده پایین ذخایر سنگ آهن به علت دشواری های فرآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید