کاهش چک های برگشتی با اجرای قانون نو چک

به گزارش بانو هما، سخنگوی اجرای قانون تازه چک گفت: از ابتدای فروردین ماه 1400 تا پایان خرداد 1400، نسبت چک های برگشتی به چک های وصولی در حدود 9.5 درصد است. طی همین بازه زمانی در سال گذشته، یعنی از ابتدای فروردین 1399 تا پایان خرداد ماه 1399، نسبت چک های برگشتی به چک های وصولی تقریباً 16 درصد است. همچنین در بازه زمانی مشابه در سال 98 هم، نسبت چک های برگشتی به چک های وصولی در حدود 10.15 درصد است که این آمار حاکی از کاهش چک های برگشتی می باشد.

کاهش چک های برگشتی با اجرای قانون نو چک

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، سخنگوی اجرای قانون نو چک درباره نسبت چک های نو برگشتی به چک های نو مبادله ای نام کرد: از ابتدای فروردین 1400 تا سرانجام خرداد ماه 1400، مقدار چک های نو برگشتی به چک های نو مبادله ای، 3.5 درصد بوده است اما این آمار درخصوص چک های قدیمی حدود 8.5 درصد است. بنابراین همانطور که مشاهده می شود آمار چک های برگشتی نو بسیار پایین تر از چک های برگشتی قدیمی است.

نادعلی زاده با بیان اینکه در حال حاضر و از ابتدای فروردین تا نیمه تیر ماه 1400، حدود 2 میلیون و 300 هزار دسته چک نو میان مشتریان توزیع شده است، توضیح داد: این مقدار در واقع به معنای 48 میلیون برگ چک است و از این مقدار حدود 5 میلیون و 570 هزار چک معادل حدود 11 درصد به گردش افتاده و در سامانه ثبت شده است.

وی اضافه نمود: از ابتدای فروردین 1400 دسته چک های نو توزیع شدند و همانگونه که پیشتر هم اطلاع رسانی شده است، دسته چک های نو بایستی در سامانه صیاد ثبت شوند.

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی درباره ارائه خدمات درخصوص قانون نو چک از طریق دستگاه های خودپرداز نام کرد: این امر در برنامه بانک مرکزی است و البته به لحاظ فنی، پیچیدگی های خاص خود را دارد با این حال شبکه بانکی در تلاش است از طریق دستگاه های خودپرداز هم این خدمت ارائه شود. همچنین فراهم شدن امکان ثبت و تأیید چک از طریق کدهای دستوری USSD و پیامک هم در دستور کار برنامه بانک مرکزی قرار گرفته است.

نادعلی زاده ادامه داد: ارائه خدمات مرتبط با قانون نو چک از طریق پیامک، تا سرانجام تیر ماه فراهم خواهد شد. همچنین به منظور سهولت بیشتر در حال حاضر هم شعب، خدمات ثبت و تأیید چک (خدمات سامانه صیاد) را به مشتریان ارائه می دهند. در این زمینه خدمت ثبت چک برای صادرکنندگان در شعب بانک صادرکننده چک و خدمت تایید دریافت چک در شعب بانک هایی که دریافت کننده حساب فعال دارد، قابل انجام است.

سخنگوی اجرای قانون نو چک درباره چرایی تفاوت در پیاده سازی، طراحی و درخواست اقلام اطلاعاتی از مشتریان در سرویس های ارائه خدمت چک های صیادی بانکها توضیح داد: در این باره مستند فنی برای تمام بانک ها یکسان است اما در هر صورت شبکه بانکی، سلایق گوناگونی در ارائه خدمت دارند و بر همین اساس طراحی های لازم را بر روی سرویس های خود اعمال می کنند. در این زمینه بانک مرکزی نکات و تذکرات لازم را به بانک ها یادآور شده است و بانک ها در طراحی های خود با حداقل اطلاعات، امکان ثبت و تأیید چک را برای مشتری فراهم می کنند و وحدت رویه کلی در این زمینه از سوی شبکه بانکی رعایت می شود.

نادعلی زاده با اشاره به راه اندازی سرویس استعلام چک های نو از طریق بانک مرکزی در آینده نزدیک نام کرد: بانک مرکزی درصدد است سرویس نوی را راه اندازی کند که به واسطه آن، گیرنده در زمان دریافت چک، می تواند از ثبت یا عدم ثبت چک های نو در سامانه صیاد اطمینان حاصل کند. این سرویس مانند سایر خدمات چک در ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد مانند برنامک های پرداخت موبایلی، اینترنت بانک و همراه بانک، پیامک و همچنین وب سایت بانک مرکزی قابل دسترس است و مشتریان حقیقی و حقوقی با مراجعه به این ابزارها می توانند از این امکان، بدون طی مراحل احراز هویت استفاده کنند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 27

به "کاهش چک های برگشتی با اجرای قانون نو چک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش چک های برگشتی با اجرای قانون نو چک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید