تور روسیه ارزان: کاخ زمستانی و انقلاب دوم روسیه

به گزارش بانو هما، مرتضی میرحسینی؛ حکومت تزاری که در روسیه سقوط کرد، این کشور به گفته لنین آزادترین کشور دنیا شد، چون دولت موقتی که به ریاست الکساندر کرنسکی بعد از آن روی کار آمد، تسلط چندانی بر امور نداشت. بلشویک ها، یعنی لنین و هوادارانش- که هم سازماندهی بهتری داشتند و هم خودشان را از همه انقلابی تر می دیدند - به دستورات دولت موقت هیچ توجهی نمی کردند و سرگرم اجرای نقشه های خودشان بودند. گویا منتظر فرصتی بودند تا با قوای دولتی درگیر شوند و قدرت را به دست بگیرند.

تور روسیه ارزان: کاخ زمستانی و انقلاب دوم روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

کرنسکی می خواست سرکوب یا حداقل مطیع شان کند، اما زورش به آن ها نمی رسید. اعضای دولت او هم یکدست نبودند و تازه بعضی از آنان فهم درستی هم از آنچه در کشور می گذشت، نداشتند. خلاصه بی نظمی و بی ثباتی مدتی ادامه پیدا کرد، تضاد و دشمنی دولت موقت و بلشویک ها شدت گرفت و عملا در آغاز ماه نوامبر 1917 به بحرانی سیاسی در روسیه منجر شد.

کرنسکی به امید سرانجام دادن به این زورآزمایی، روز ششم نوامبر لنین را مجرم خواند و حکم توقیف روزنامه های بلشویک ها را امضا کرد و به ارتش دستور داد تا جلوی همه فعالیت های آنان را بگیرد. تصمیم دولت، فرصت یا بهانه ای را که بلشویک ها منتظرش بودند به آنان داد.

لنین برای یارانش پیغام فرستاد که می خواهم با تمام قدرتم به رفقا تفهیم کنم که حال همه چیز به تار مویی بسته است. ما باید به هر قیمتی که شده، امروز عصر، همین امشب وزرا را دستگیر کنیم... نباید درنگ کنیم! ممکن است همه چیز را از دست بدهیم. همان شب ششم نوامبر، بلشویک ها به فرماندهی لئون تروتسکی در خیابان های پتروگراد (سن پترزبورگ) - که قلب تپنده روسیه در آن روز ها بود - پخش شدند و ادارات اصلی شهر را یکی بعد از دیگری اشغال کردند.

شب به سرانجام نرسیده، شهر را گرفتند و صبح هفتم نوامبر در بیانیه ای، سرنگونی دولت موقت را اعلام کردند. البته دولت موقت در مقر اصلی اش، یعنی کاخ زمستانی - که زمانی به تزار ها تعلق داشت - هنوز سرپا بود. پس بلشویک ها برای ختم ماجرا، همان روز، حوالی غروب به کاخ زمستانی هم یورش بردند و بعد از چند ساعت زدوخورد و تیراندازی، آنجا را نیز گرفتند.

کرنسکی چند ساعت قبل از آغاز درگیری ها گریخته و میدان را به لنین واگذار نموده بود. اعضای کابینه اش هم بعد از مقاومتی بی فایده دستگیر شدند. نوشته اند زمانی که مهاجمان به سرکردگی آنتونوف، نگهبانان را تسلیم کردند و وارد کاخ شدند سیزده وزیر کابینه، به حالتی رسمی دور میز جلسه نشسته بودند.

یکی از آنان به فرمانده بلشویک ها گفت این دولت موقت است، خواست شما چیست؟ و فرمانده پوزخندی زد و پاسخ داد همه شما توقیف هستید... درود بر پرولتاریا و شورا های انقلابی! همان زمان گروه های دیگر انقلابی که مخالف روش های بلشویک ها و بعضی از آنان معتقد به افسانه لیبرالی انقلاب بدون خشونت بودند بحث مصالحه میان همه طرف ها را پیش کشیدند.

تروتسکی نپذیرفت و گفت دیگر هیچ مصالحه ای در کار نیست. ما به کسانی که چنین پیشنهادی به ما می دهند، خواهیم گفت: شما ورشکسته های سیاسی مفلوکی هستید و نقش شما در عرصه سیاست به سرانجام رسیده است. بروید به آنجا که بدان تعلق دارید: به زباله دان تاریخ. لنین هم روز بعد در جمع هوادارانی که برایش هلهله می کردند گفت حال باید هرچه سریع تر نظام سوسیالیستی را برقرار کنیم!

منبع: فرارو
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 176

به "تور روسیه ارزان: کاخ زمستانی و انقلاب دوم روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه ارزان: کاخ زمستانی و انقلاب دوم روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید