خوابی که دولت چین برای هوش مصنوعی دیده!

به گزارش بانو هما، تجارت نیوز نوشت: چین مدعی است که شکاف رو به رشد دیجیتال در هوش مصنوعی و حاکمیت آن را به رسمیت می شناسد و بر اهمیت یاری به کشورهای در حال توسعه تاکید می نماید.

خوابی که دولت چین برای هوش مصنوعی دیده!

هوش مصنوعی در رقابت فزاینده فناوری بین چین و ایالات متحده، به عنوان یک زمینه اصلی تنش مطرح شده است، زیرا هر دو کشور در کوشش برای حفظ رهبری خود در توسعه استانداردهای جهانی و مقررات هستند.

در سومین همایش کمربند و جاده که اخیرا در پکن چین برگزار گردید، این کشور از ابتکار جهانی حکمرانی هوش مصنوعی خود رونمایی کرد.

هوش مصنوعی مردم محور

این ابتکار چارچوبی طراحی شده برای ارتقای حقوق و فرصت های برابر برای همه کشورها در توسعه و حکمرانی هوش مصنوعی است. این بیانیه در همان مجمع به وسیله شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در سخنرانی اصلی قرائت و به وسیله اداره فضای مجازی چین منتشر شد. وزارت خارجه چین این ابتکار نو را رویکردی سازنده برای نگرانی های جهانی در خصوص توسعه و مدیریت هوش مصنوعی توصیف کرد.

یکی از مهمترین ویژگی های این ابتکار جهانی که بخشی از منظره چین در خصوص توسعه، امنیت و حکمرانی هوش مصنوعی بوده، هوش مصنوعی مردم محور است. به این معنا که هوش مصنوعی باید به سمتی برود که در جهت منافع انسان و برای او مفید باشد.

این طرح بخشی از کوشش های پکن برای پیشبرد منظره جامعه ای با آینده ای مشترک برای بشریت همراه با توسعه جهانی، امنیت جهانی و ابتکارات تمدن جهانی است.

آیا چین صرفا در پی منافع خود است؟

ابتکار جهانی مدیریت هوش مصنوعی یک روز پس از آخرین ممنوعیت ایالات متحده در خصوص تراشه های پیشرفته و فناوری های ساخت تراشه اعلام شد. در حالی که چین مدعی است از همکاری جهانی در توسعه استانداردها و چارچوب های نظارتی هوش مصنوعی به وسیله اجماع گسترده بین کشورها و در نظر گرفتن سیاست ها و شیوه های خاص هر کشور، حمایت می نماید.

چین بعلاوه مدعی است که شکاف رو به رشد دیجیتال در هوش مصنوعی و حاکمیت آن را به رسمیت می شناسد و بر اهمیت یاری به کشورهای در حال توسعه تاکید می نماید.

برخی ناظران معتقدند کوشش ها برای پر کردن شکاف در توسعه هوش مصنوعی و قابلیت های حکمرانی بین کشورها می تواند مزایای مالی بیشتری برای چین داشته باشد و رهبری پکن را در میان کشورهای در حال توسعه تقویت کند

این نگاه چین برای مدیریت جهانی هوش مصنوعی در حالی است که دبیر کل سازمان ملل در حال تشکیل یک نهاد مشورتی سطح بالاست که می تواند به ایجاد یک آژانس نو هوش مصنوعی در سازمان ملل منجر گردد.

در همین حال، اتحادیه اروپا در مرحله نهایی قانونگذاری برای قانون هوش مصنوعی خود است و بریتانیا در آستانه برگزاری نشست جهانی ایمنی هوش مصنوعی خود در اوایل نوامبر قرار گرفته است که در آن چین حداقل برای بخشی از این رویداد دعوت شده است.

تاثیر تحریم چین به وسیله آمریکا در خرید تراشه ها

در چنین شرایطی و به گفته برخی کارشناسان، رسیدن چین به راه چاره هوش مصنوعی مردم محور شاید بخاطر تحریم های آمریکا در خرید تراشه های مخصوص هوش مصنوعی است. زیرا مدت هاست که آمریکا از ارسال تراشه های الکترونیکی پیشرفته و حساس به برخی کشورها از جمله چین ممانعت می نماید. آمریکا علت این ممانعت را جلوگیری از به کارگیری این تراشه ها در سلاح نظامی عنوان نموده و به همین علت قوانین سخت گیرانه ای برای شرکت های سازنده آمریکایی این تراشه ها، وضع نموده است.

مهم ترین کاربرد تراشه ها در حال حاضر، استفاده از آن برای تقویت هوش مصنوعی است. موج فناوری هوش مصنوعی مولد چنان در جهان فراگیر شده که موسسه گارتنر بر اساس تحقیقی که انجام داده بود گفت که تا سه سال دیگر 80 درصد شغل های جهان از بین می رود.

بر همین اساس، طبیعی است که کشورها نمی خواهند از این روند عقب بمانند و با خرید زیرساخت های اساسی مانند تراشه های الکترونیکی در پی دستیابی به فناوری های هوش مصنوعی هستند.

شرکت انودیا که پیشروترین شرکت در ساخت تراشه های مخصوص هوش مصنوعی محسوب می گردد، در حال حاضر مخاطب اصلی آمریکا برای ممنوعیت فروش تراشه های الکترونیکی به چین است.

اقدامات آمریکا برای مدیریت هوش مصنوعی

در این میان، کنگره ایالات متحده و یک انجمن هوش مصنوعی، در بازه زمانی 11 تا 13 سپتامبر، جلسه ای با حضور مارک زاکربرگ مدیرعامل شرکت متا و ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا در خصوص هوش مصنوعی برگزار کردند. در این جلسه بیش از 60 سناتور حضور داشتند و ماسک خواهان معین یک قاضی آمریکایی برای هوش مصنوعی شد. قانون گذاران می گویند که در خصوص احتیاج به مقررات دولتی در سطح جهانی به توافق رسیده اند.

بعلاوه کاخ سفید در 12 سپتامبر از شرکت های پیشگام در هوش مصنوعی مانند ادوبی، انودیا و IBM و پنج شرکت دیگر درباره انتشار و در اختیار قراردادن محتوا و یا ابزار هوش مصنوعی تعهد گرفت.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 592

به "خوابی که دولت چین برای هوش مصنوعی دیده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوابی که دولت چین برای هوش مصنوعی دیده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید