پیشگیری از بیماری سرطان در بچه ها با شیر مادر

به گزارش بانو هما، معاون مدیرعامل محک در مورد اهمیت تغذیه با شیر مادر در بچه ها مبتلا به سرطان گفت: تغذیه با شیر مادر می تواند زمینه پیشگیری از بیماری سرطان در بچه ها را فراهم آورد.

پیشگیری از بیماری سرطان در بچه ها با شیر مادر

به گزارش خبرنگاران، از زمان همه گیری ویروس کرونا تا امروز، سازمان جهانی بهداشت (WHO) با تشویق سازمان ها، ارگان ها و مسئولان حوزه سلامت کشورهای مختلف تمام کوشش خود را به کار گرفته است تا ضمن ایجاد ایمنی و سلامت مادران در این پاندمی شرایط را برای شیردهی آنان به نوزادان خود فراهم کند. این سازمان سال جاری با همراهی صندوق بچه ها سازمان ملل متحد (UNICEF) و هم با شعار حمایت از تغذیه با شیر مادر یک مسئولیت همگانی است به این موضوع توجه ویژه ای نشان داده است.

محک هم به اسم سازمانی که خود را موظف به حمایت از بچه ها مبتلا به سرطان می داند، همچون 30 سال گذشته و همگام با سازمان های بین المللی، با تکیه بر دو مفهوم پایداری و توسعه، بر الزامات سبک زندگی سالم متمرکز شده است چرا که این موضوع به پیشگیری بچه ها از ابتلاء به بیماری سرطان و در صورت ابتلاء، زمینه درمان کم دردتر، کم هزینه تر و مؤثرتر را فراهم می نماید.

علیرضا دانشگری، معاون مدیرعامل محک در درمان بیمارستان در مورد اهمیت تغذیه با شیر مادر در بچه ها مبتلا به سرطان گفت: از آنجا که تغذیه با شیر مادر در مقایسه با شیر خشک، ریسک ابتلاء به سرطان را در بچه ها کاهش می دهد، محک مادران جوان را تشویق می نماید که بیشتر به سلامت فرزند خود اهمیت دهند و آنها را با شیر خود تغذیه نمایند چرا که رژیم غذایی سالم یکی از دلایل زندگی سالم است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.

دانشگری گفت: بعلاوه شیر مادر برترین منبع غذایی برای نوزادان و بچه ها خردسال است و یک استراتژی نجات بخش در زندگی محسوب می گردد که به یاری آن بچه ها، در برابر بسیاری از بیماری های شایع مانند اسهال و ذات الریه مصون می شوند. از طرفی ثابت شده است که بچه های که از شیر مادر تغذیه می نمایند از عملکرد بهتری در تست های هوش برخوردارند، کمتر چاق یا دارای اضافه وزن می شوند و در مراحل بعدی زندگی کمتر مستعد بیماری های غیر واگیر هستند. در نهایت می توان گفت افزایش تغذیه با شیر مادر در سطح جهانی می تواند جان بیش از 820 هزار کودک را نجات دهد و سالانه از ابتلای 20000 مورد به سرطان سینه در زنان جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: اگرچه هیچ مدرک معتبری مبنی بر اینکه شیردهی احتمال بروز سرطان در بچه ها را کاهش می دهد وجود ندارد، اما اعتقاد بر این است که شیر مادر به علت تأثیر بر کاهش مقدار عفونت، هضم و بهبود سیستم ایمنی بدن برترین انتخاب تغذیه ای برای نوزادان است. اهمیت تغذیه با شیر مادر تا حدی است که پزشکان همواره در سخت ترین شرایط جسمی یا روحی به مادر توصیه می نمایند که به فرزند خود شیر بدهد و در کنار آن از درمان های مورد احتیاج که برای سلامتی مادر و نوزاد مفید است بهره مند گردد.

همان طور که گفته شد تغذیه کودک با شیر مادر در سال های اولیه زندگی تأثیر زیادی بر سلامتی جسمی و جلوگیری از ابتلاء به بیماری های مختلف دارد. محک در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود با اطلاع رسانی و افزایش مقدار آگاهی عمومی در این خصوص برای داشتن جامعه ای سالم تر کوشش می نماید و امیدوار است این اقدام زمینه ابتلای هر چه کمتر بچه ها را به سرطان فراهم آورد.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 50

به "پیشگیری از بیماری سرطان در بچه ها با شیر مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از بیماری سرطان در بچه ها با شیر مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید