حقایق جالب درباره شهر ممنوعه؛ چین

به گزارش بانو هما، شهر ممنوعه، شهری قدیمی در منطقه پکن است که به عنوان یکی از مهم ترین دیدنی های تاریخی چین به شمار میرود. احداث این شهر، در سال 1406 میلادی با دستور جو دی، دومین امپراتور سلسله مینگ شروع شد.

حقایق جالب درباره شهر ممنوعه؛ چین

چین، یکی از زیباترین و درعین حال پررمز و راز ترین مقاصد گردشگری دنیا است. دیدنی های این کشور کم نیست و اگر بخواهیم از دیدنی ها و طبیعت چین سخت بگوییم، روزها و شاید هفته ها برای این کار کم باشد. یکی از دیدنی ترین و زیباترین منطقه ها گردشگری در شهر پکن در چین، شهر ممنوعه است. شهر ممنوعه ازنظر تاریخی بسیار بااهمیت است و در فهرست 5 جاذبه مهم دنیا واقع شده است که سالانه میلیون ها گردشگر را به این شهر می کشاند.

در این مطلب به سراغ حقایق جالب درباره شهر ممنوعه رفته ایم، با ما همراه باشید تا با این مجموعه شگفت انگیز بیشتر آشنا شوید:

1. احداث شهر ممنوعه در سال 1406 میلادی با دستور جو دی دومین امپراتور سلسله مینگ شروع شد و شهر در مدت 14 سال ساخته شد. تا سال 1911 میلادی و نابودی سلسله چینگ، جمعا 24 امپراتور در این شهر اقامت نموده و بر چین فرمان رانده اند. از سال 1924 بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم آزاد شد و ممنوعه بودن آن خاتمه یافت.

2. شهر ممنوعه به روایتی وسیع ترین و کامل ترین مجموعه معماری چوبی در دنیا است.

3. این اثر با ساختاری مستطیل شکل مساحتی حدود 72 هکتار دارد. ابعاد آن 961 متر طول در امتداد شمال به جنوب و 753 متر عرض در امتداد شرق به غرب است. دیواری با ارتفاع 10 متر و حفره ای با عرض 52 متر دورتادور مجموعه را فراگرفته است. در هر ضلع دیوار، یک دروازه وجود دارد و بر روی ضلع جنوبی دروازه نیمروز و بر روی ضلع شمالی دروازه نیروی ایزدی دیده می گردد. دیوارها ضخیم هستند و طوری طراحی شده اند که در برابر آتش توپخانه آن موقع مقاومت نمایند.

4. شهر ممنوعه براساس نظام تشریفاتی سلسله های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده است. طرح کلی، وسعت، شیوه معماری، رنگ و تزیینات همه نشان دهنده امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه یعنی قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه که توجه را بیشتر جلب می نمایند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و برپایی مراسم پرشکوه بوده است. قصر تای حه، مرکز تمام شهر ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می گردد. این قصر دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است. این قصر در شمال میدان بر سکوی مرمری سفیدرنگی به مساحت 30 هزار مترمربع و بلندای 8 متر ساخته شده است. ارتفاع آن 40 متر است که به لحاظ ارتفاع، بلندترین بنای شهر ممنوعه است.

5. دیوار سرخ رنگ به ارتفاع چند متر و به طول بیش از 3400 متر شهر ممنوعه را احاطه نموده و بیرون این دیوار رودخانه حفاظتی جاری است.

6. جمعا 9999.5 اتاق در قصرهای شهر ممنوعه وجود دارد. به اعتقاد گذشتگان چینی، اقامتگاه امپراتوران آسمانی 10 هزار اتاق دارد و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی هستند، باید خویشتن دار بوده و نباید از تعداد اتاق های امپراتور آسمانی تجاوز می کردند. به همین علت تعداد اتاق های شهر ممنوعه نیم اتاق کمتر از تعداد اتاق های کاخ آسمانی است.

7. شهر ممنوعه تنها یکی از کاخ تاریخی در چین است. این شهر زیبا امروز به عنوان بزرگ ترین کاخ تاریخی در دنیا شناخته شده است. دو کاخ دیگر چین، قدمت بالایی دارند، ولی شهر ممنوعه با ثبت رکورد 500 سال حاکمیت سلطنتی، توانسته عنوان بزرگ ترین کاخ باستانی دنیا را به دست بیاورد.

8. شهر ممنوعه در نزد مردم چین از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان یک گنج ملی از این مجموعه بنا یاد می گردد و به عنوان میراث دنیای یونسکو ثبت شده است.

9. شهر ممنوعه محبوب ترین جاذبه گردشگری چین است. بااینکه بناهای تاریخی بسیار زیبا و مهمی در خاک چین وجود دارند، ولی امروز شهر ممنوعه به عنوان محبوب ترین جاذبه گردشگری چین شناخته می گردد. این مجموعه بنا سالانه 14 میلیون گردشگر را به چین می کشاند. شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد، ولی در ایام تعطیلات ازدحام جمعیت به حدی می رسد که افراد برای تهیه بلیت صف می کشند.

10. دولت چین برنامه های زیادی برای هرچه آسان تر کردن بازدید گردشگر ها از این مجموعه تاریخی دارد.

11. اگر روزی به شهر ممنوعه سفر کردید، غذا خوردن در رستوران های نزدیک به مجموعه و داخل مجموعه را از قلم نیاندازید، در این رستوران ها می توانید به سبک یک شاهزاده غذا بخورید.

12. یکی از معروف ترین غذاها پکن، اردک است، اردک از غذاهای اشرافی آن موقع بوده و بسیاری از پادشاهان از اردک به عنوان غذای موردعلاقه شان یادنموده اند. یکی از معروف ترین رستوران های چینی در نزدیکی شهر ممنوعه واقع شده است که فاصله آن با تاکسی تنها چند دقیقه است.

13. موزه کاخ شهر ممنوعه، یکی از بزرگ ترین موزه های فرهنگ در دنیا است. بازدیدنمایندگان شهر ممنوعه این شانس را دارند در بازدید از این بنای تاریخی، یکی از کامل ترین مجموعه های تاریخی دنیا را ببینند. این مجموعه هزاران سال تاریخ چین را در خود جای داده است و یکی از برترین موزه های دنیا به شمار می رود.

14. مساحت شهر ممنوعه، دو برابر واتیکان و سه برابر ارگ کرملین است. براساس حدس و گمان ها تعداد 1 میلیون کارگر و هنرمند برای ساخت شهر ممنوعه 14 سال کارنموده اند.

15. اطراف شهر ممنوعه پر از جاذبه های طبیعی است. شهر ممنوعه در یکی از خوش آب و هواترین نقاط پکن واقع شده است و دسترسی به آن بسیار راحت است. اگر پس از بازدید از شهر ممنوعه قصد خرید را داشتید، کافی است به خیابان وانگفینگینگ بروید. این خیابان در نزدیکی مجموعه شهر ممنوعه واقع شده است.

16. یکی دیگر از جاذبه های اطراف شهر ممنوعه، میدان تیان آنمن است. این میدان بزرگ ترین میدان دنیا است که در نزدیکی شهر ممنوعه واقع شده است. از دیگر بناهای مهم این منطقه می توان به پل های جین شوی و دیوار سرخو اشاره نمود.

17. برترین فصل برای بازدید از شهر ممنوعه پاییز است. در فصل بهار، زمان باز شدن شکوفه ها، چشم انداز شهر ممنوعه رویایی است، ولی ممکن است کمی گرمای هوا شما را آزار دهد، ولی پاییز فصلی بسیار ایده آل برای بازدید از شهر ممنوعه است.

18. یکی از جالب ترین اتفاقات تاریخ شهر ممنوعه، سفر بدون ویزا به این منطقه بود. در سال 2013 به مدت 72 ساعت سفر به شهر ممنوعه بدون ویزا میسر شد. این فرصت زمانی عالی برای بازدید از این شهر تاریخی بود.

منبع: کجارو / fa.wikipedia.org / chinahighlights.com
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 249

به "حقایق جالب درباره شهر ممنوعه؛ چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب درباره شهر ممنوعه؛ چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید