اگر ماشین نو دارید، این هشدار را جدی بگیرید!

به گزارش بانو هما، محققان می گویند بوی خاص احساس شده در خودرو های نو نشانه ای از مواد شیمیایی زیان آور است و بهتر است تا مدتی هنگام رانندگی شیشه های ماشین پایین باشد.

اگر ماشین نو دارید، این هشدار را جدی بگیرید!

به گزارش ایرنا، یک تیم از مهندسان مکانیک در همکاری با دانشمندان حوزه سلامت مرتبط با چندین نهاد در کشور چین و دو همکار از دانشگاه هاروارد، سطح بالای مجموعه ای از مواد شیمیایی را در داخل یک ماشین شاسی بلند (SUV) تازه خریداری شده پیدا کردند.

این گروه محققان در مطالعه خود که در نشریه علوم فیزیکی گزارش شده است، نمونه های گرفته شده از هوای داخل خودرو را در مدت چندین روز مورد آنالیز قرار دادند. خودروها، کامیون ها و اس یووی ها همه یک چیز مشترک دارند: وقتی که نو و صفر کیلومتر خریده می شوند بوی خاصی دارند که به عنوان بوی ماشین نو معروف شده است. این بو از مواد شیمیایی تشکیل شده و از مواد استفاده برای ساخت ماشین در هوا پراکنده می گردد - فرایندی که به آن بیرون دادن گاز (off-gassing) گفته می گردد.

تحقیقات قبلی حاکی از این بوده است که بعضی از این مواد شیمیایی از قبیل فرمالدهید (formaldehyde) ممکن است خطراتی برای رانندگان خودرو های نو به همراه داشته باشد. در این کوشش تازه، تیم تحقیقاتی نگاه جدی تری به مواد شیمیایی آزادشده در یک خودروی نو انداخت.

این محققان یک خودروی شاسی بلند نو را در یک پارکینگ در هوای باز پارک کردند و به مدت 12 روز هوای داخل آن را آزمایش کردند. آن ها خاطرنشان کردند که در طول مدت آنالیز های آن ها شرایط محیط زیستی و بطور خاص دمای هوا تغییر نموده و از 21 درجه به 63 درجه افزایش یافته است. این محققان از کروماتوگرافی (chromatography) - طیف سنجی گسترده برای شناسایی مواد شیمیایی در نمونه های هوایی و مقدار غلظت آن ها استفاده کردند.

محققان 20 ماده شیمیایی را در نمونه های هوا، شناسایی کردند که از اجزا و قطعات مورد استفاده برای ساخت ماشین برآمده بودند. مقدار غلظت این مواد متفاوت بود و بستگی به دمای سطوح در داخل خودرو داشت. مقدار غلظت بعضی از این مواد از قبیل فرمالدهید تا حد 35 درصد و 61 درصد بیشتر از استاندارد ها بوده است. این محققان بعلاوه مقادیری از ماده بنزن را یافتند که تنفس آن برای رانندگان در مسافت های طولانی ناایمن است.

آن ها توصیه کردند هنگام رانندگی با خودروی نو، شیشه های ماشین پایین باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1402 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 530

به "اگر ماشین نو دارید، این هشدار را جدی بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر ماشین نو دارید، این هشدار را جدی بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید