کشف بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد در اقصر

به گزارش بانو هما، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کشف بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد در اقصر صورت گرفت.

کشف بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد در اقصر

باستان شناسانی که در سقاره مشغول کاوش بودند بالاخره بسیاری از ترکیباتی که برای مومیایی کردن اجساد در مصر باستان مورد استفاده قرار می گرفتند را شناسایی کردند. محققان همچنین دریافتند که چطور این ترکیبات متفاوت که اغلب از سرزمین های دور حاصل می شدند، برای مومیایی کردن بکار گرفته می شدند.

در سال 2016، گروهی متشکل از باستان شناسان بین المللی کارگاه زیرزمینی مومیایی کردن اجساد را در نزدیکی هرم اوناس واقع در جنوب قاهره کشف کردند. درون این کارگاه که مجموعه ای از اتاق ها را دربرگرفته بود، حدود 100 ظرف سرامیک متعلق به دوران دودمان بیست و ششم مصر باستان (664 تا 525 پیش از میلاد) نگهداری می شد. با اینکه بر روی بسیاری از این ظروف توضیحات درباره محتوای آنها وجود داشت، برخی از ترکیبات مومیایی کردن در زمان کشف ناشناخته بودند.

اکنون براساس نتایج تحقیقاتی که در یکم فوریه در ژورنال نیچر منتشر شده، محققان صمغ هایی که روی این ظروف را پوشانده بودند را برای شناسایی محتویان آنها مورد بررسی قرار داده اند.

محققان پیش از بررسی مواد روی ظروف می دانستند که برای برخی از این ظروف دستورالعمل های مخصوصی همچون بر روی سر قرار بگیرد یا با این ماده باندپیچی شود نوشته شده است و بر روی برخی دیگر نام مواد داخل آنها نوشته شده بود.

اما با تجزیه و تحلیل بقایای پوشش ظروف سفالی، محققان مواد روی 31 ظروف از مکان های دور و نزدیک را شناسایی کردند. از جمله این مواد به صمغ درخت لامی میتوان اشاره کرد که درخت بومی فیلیپین است. همچنین صمغ پسته (Pistacia)، نوعی از گیاهان گلدار در خانواده بادام هندی که در بخش هایی از آفریقا و اوراسیا رشد می کنند و موم زنبور عسل نیز کشف شد.

با توجه به طراحی این کارگاه میتوان به جزئیات روند مومیایی کردن پی برد، چرا که یک اتاق به تمیز کردن جسد و یک اتاق به اجرای روند مومیایی کردن اختصاص داشته است.

به گفته محققان، تمامی موادی که در این کارگاه کشف شدند، برای حفظ جسد کاربرد نداشتند و برخی از آنها برای از بین بردن بوی نامطبوع مورد استفاده قرار می گرفتند و بدن را برای مومیایی کردن آماده می کردند.

منبع: همگردی
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 501

به "کشف بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد در اقصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای یک کارگاه زیرزمینی مخصوص مومیایی کردن اجساد در اقصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید