پیروز ارجمند: رئیس جمهور آینده دولت را فرهنگی کند

به گزارش بانو هما، پیروز ارجمند آهنگساز و پژوهشگر موسیقی گفت: مسئولین نگاهشان را به نگاه فرهنگی تغییر بدهند تا اعتمادسازی انجام گردد. بدون اعتمادسازی نه هنرمندان بالنده می شوند نه دولت می تواند از این فرصت برای پیشبرد اهداف فرهنگی استفاده کند.

پیروز ارجمند: رئیس جمهور آینده دولت را فرهنگی کند

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، پیروز ارجمند آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر موسیقی و اتنوموزیکولوگ گفت: به اسم یک فعال در حوزه موسیقی مطالبه اصلی از هر دولتی این است که به جای اینکه فرهنگ را دولتی کند، دولت را فرهنگی بکند. و مهم ترین بحثی که می تواند عامل بازدارنده در توسعه و امنیت هنرمندان باشد بحث فضای امنیتی حوزه فرهنگ به طور اعم و حوزه موسیقی به طور اخص است.

وی ادامه داد: خواسته ما این است که این نگاه را به نگاه فرهنگی تغییر بدهند تا اعتمادسازی انجام گردد. بدون اعتمادسازی متقابل نه هنرمندان موسیقی می توانند بالنده باشند نه دولت می تواند از این فرصت برای پیشبرد اهداف فرهنگی اش از آن استفاده کند.

ارجمند اظهارداشت: و فراموش نکنیم که موسیقی فراگیرترین هنر در تمام دنیا است و مصرفی نسبتا صد در صدری در تمام اقشار جامعه دارد. در صورت تداوم این فرایند بی اعتمادی بین هنرمندان و دولت ها و این گسستی که ایجاد شده می تواند به یک بحران بیانجامد و یک بحران که درمان آن دیرهنگام باشد و دیگر نتوان آن را درمان کرد.

این آهنگساز اسم داشت: به نظرم تسهیل گری در کار هنرمندان و تهیه و تدارک زیرساخت ها مهم ترین کارهایی هستند که دولت ها باید انجام دهند. به هر حال عرصه موسیقی امروزه و عایدی و چرخه اقتصاد موسیقی به وسیله کنسرت ها عموما تامین می گردد و بخشی هم به وسیله فروش در فضای مجازی صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: ایجاد این فضای حق امتیاز و رعایت حق امتیاز و راهکارهای قانونی برای برخورد با ناقضین همین حق امتیاز یکی از خواسته های هنرمندان است و بعلاوه ساخت سالن های استاندارد برای برگزاری کنسرت ها که بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است و تقریبا در این زمینه دولت حداقل در این چهل سال بعد از انقلاب هیچ کاری انجام نداده و به نسبت رشد جمعیت و مصرف کالای فرهنگی موسیقی سالنی ساخته نشده است. تنها سالن استاندارد در ایران همان سالن تالار وحدت است که حدود پنجاه سال پیش ساخته شده و این برای کشوری با هشتاد میلیون نفر جمعیت کافی نیست.

وی در خاتمه گفت: ضمن اینکه حمایت از موسیقی نواحی و موسیقی سنتی و موسیقی کلاسیک و اصولا موسیقی های جدی باید به صورت جدی در برنامه های هر دولتی قرار بگیرد. چراکه اینها آسیب پذیر هستند و بخشی از میراث فرهنگی، مادی و معنوی ما هستند و انتظاری که ما داریم توجه و حمایت خاص از این گونه های موسیقی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 19

به "پیروز ارجمند: رئیس جمهور آینده دولت را فرهنگی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروز ارجمند: رئیس جمهور آینده دولت را فرهنگی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید