شرایط زن برای دریافت مستمری همسرش

به گزارش بانو هما، شاغلین کشور که تحت پوشش خدمات بیمه ای هستند را در یک تقسیم بندی کلی می توان به کارگران و کارمندان دولت تقسیم نمود.

شرایط زن برای دریافت مستمری همسرش

شرایط دریافت حقوق شوهر یکی از سؤالات بسیار مهمی است که از ما پرسیده می شود. مطابق قوانین تأمین اجتماعی و استخدام کشوری، در جهت حمایت از اعضای خانواده دو گروه از افراد (کارگران و کارمندان) پس از فوت آن ها، حقوق پرداختی قطع نمی شود. این حقوق به وسیله سازمان های حمایت کننده یعنی سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری، به وراث آن ها پرداخت می شود. یکی از این وراث، زن متوفی بوده که برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی دارای صلاحیت قانونی است. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

شرایط دریافت حقوق شوهر

برای دریافت حقوق شوهر اگر این دو شرط را داشته باشید، بعد از مرگ همسرتان حقوق او به شما می رسد.

شرایط دریافت حقوق شوهر در قانون تأمین اجتماعی

به موجب بند 1 ماده 81 قانون تأمین اجتماعی: همسر دائم بیمه شده متوفی تا زمانی که شوهر اختیار ننموده است. از جمله بازماندگان واجد شرایط متوفی بوده که استحقاق دریافت مستمری را خواهد داشت.

بنابراین، مطابق قانون تأمین اجتماعی، شرایط زن برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ عبارت اند از آنکه: زن، همسر دائم فرد فوت شده باشد و بعد از فوت متوفی، مجدداً ازدواج ننموده باشد.

نکته مهم آن است که این بخش از بند 1 ماده 81 قانون تأمین اجتماعی که مقرر داشته است: مادام که مجدداً ازدواج ننموده باشد.

به موجب بند 1 ماده 48 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 که مقرر داشته: همسر دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار می شود و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نیست نسخ شده است و بنابراین در حال حاضر، ازدواج مجدد زن مانع از دریافت حقوق مستمری شوهر نیست.

نحوه تقسیم حقوق شوهر پس از مرگ وی و سهم زن، مطابق ماده 83 قانون تأمین اجتماعی تعیین شده است.

به موجب این ماده، سهم زن از حقوق شوهر پس از مرگ وی، معادل 50 درصد مستمری وی است. اگر به مطالبی پیرامون طلاق توافقی علاقه دارید، به مطلب بدون این مرحله، نمی توانید توافقی طلاق بگیرید + ویدیو مراجعه کنید.

شرایط دریافت حقوق شوهر در قانون استخدام کشوری

شرایط دریافت حقوق شوهر در بند (ت) ماده 86 قانون استخدام کشوری بیان شده است که مشابه ماده 81 قانون تأمین اجتماعی است.

با این شرح که: همسر دائمی متوفی تا زمانی که مجدداً شوهر ننموده باشد. برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی، دارای صلاحیت خواهد بود.

البته در حال حاضر، طبق قانون استخدام کشوری نیز اگر زنی مجدداً ازدواج نموده باشد مانع از دریافت حقوقی مستمری شوهرش نیست. نحوه تقسیم حقوق شوهر پس از مرگ وی در قانون استخدام کشوری و سهم زوجه، مطابق ماده 87 قانون استخدام کشوری تعیین شده است.

به موجب این ماده: حقوق وظیفه به طور مساوی بین وراث قانونی قسمت می شود. بنابراین سهم زوجه از حقوق شوهر پس از مرگ وی در قانون استخدام کشوری، مساوی با سهم بقیه وراث است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی این زنان نیاز به اجازه برای خروج از کشور ندارند مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 490

به "شرایط زن برای دریافت مستمری همسرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط زن برای دریافت مستمری همسرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید