درهای کاروانسرای 600 ساله گیلان به روی گردشگران باز شد

به گزارش بانو هما، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، درهای کاروانسرای 600 ساله گیلان به روی گردشگران باز شد.

درهای کاروانسرای 600 ساله گیلان به روی گردشگران باز شد

کاروانسرای تی تی در محور گردشگری سیاهکل به دیلمان در شرق گیلان واقع شده است. نام این کاروانسرای برآمده از آجر، ساروج و سنگ های رودخانه ای بدلیل قرارگیری در منطقه ای پرشکوفه، تی تی (در گویش گیلکی به معنای شکوفه) نام گرفته است و از قدیمی ترین بناهای سیاهکل محسوب می شود که در جهت راه کاروانی دیلمان به لاهیجان واقع شده است.

کاروانسرای تی تی در مجاورت جهت گردشگری سیاهکل به دیلمان در سمت راست رودخانه شمرود و محل تلاقی آب شمرود و باباکوه قرار گرفته و در گذشته جهت تجاری و ارتباطی شرق گیلان به بخش مرکزی ایران بوده است.

این بنا در اواخر دوران حکومت محلی کیایی که درعصر تیموریان در لاهیجان حکم می راندند ساخته شد؛ به عبارت دیگر قدمت این بنا به حدود 6 قرن پیش باز می شود و تا همین 50 سال قبل یعنی تا زمانی که راههای ارتباطی فعلی ساخته نشده بودند و وسایل حمل و نقل اسب و قاطر جای خود را به وسایل موتوری و ماشین نداده بود، از کاروانسرا استفاده میشد.

کاروانسرا دارای حیاطی مرکزی، ورودی هشتی مانند و دو ایوان در اطراف هشتی است و از ویژگی های معماری این بنا میتوان گفت که این کاروانسرا از 2 نوع کاروانسراهای برون شهری و دوایوانی است.

تی تی در سنجش ارزیابان یونسکو

مهر سال گذشته ارزیابان یونسکو برای آنالیز این کاروانسرا وارد گیلان شدند و مشاور وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گفت: پرونده کاروانسرای ایرانی، شامل 56 کاروانسرا است که در 24 استان کشور قرار دارند و در حال آنالیز ارزیابی ارزیابان یونسکو برای ثبت جهانی است.

محمد حسن طالبیان در حاشیه آنالیز ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تی تی سیاهکل برای ثبت جهانی این اثر گفت: قدمت این 56 کاروانسرا از دوره ساسانی تا دوره قاجار است.

وی ادامه داد: کاروانسرای تی تی گیلان نیز پلان منحصر بفردی در موقعیت استثنایی دارد و نشان دهنده تنوع طراحی است و یکی از کاروانسراهای حائز اهمیت است که جغرافیای حاشیه خزر را نمایندگی دارد.

مشاور وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه زنجیره کاروانسرای ایرانی جغرافیای مختلف کشور را نمایندگی می نمایند، گفت: کاروانسرای ایرانی به عنوان نبوغ برجسته انسانی در دوره خود یک ابداع مهم بویژه در ارتباط با راههای زیارتی، کاروانی و تجاری محسوب می شوند.

نرخ بلیت برای بازدید از تی تی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از مشخص ضوابط نرخ بلیت های ورودی به بنای تاریخی تی تی کاروانسرا سیاهکل اطلاع داد. ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: بنای تاریخی تی تی کاروانسرا با قدمتی نزدیک به 6 قرن در روستای بالارود دهستان توتکی شهرستان سیاهکل واقع شده و قدمت بنای آن مربوط به عصر صفوی و حکمرانی سادات کیایی در این منطقه برآورد می شود.

وی با اشاره به انجام اقدامات حفاظتی و مشخص عرصه و حریم این کاروانسرا توضیح داد: به منظور ساماندهی شرایط حضور بازدیدنمایندگان در این بنا و براساس ضوابط ابلاغی از سوی اداره کل موزه ها وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبلغ ورودی برای گردشگران داخلی چهار هزار تومان و برای بازدیدنمایندگان خارجی این مبلغ 50 هزار تومان مشخص شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: banoohoma.ir شناسه مطلب: 365

به "درهای کاروانسرای 600 ساله گیلان به روی گردشگران باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درهای کاروانسرای 600 ساله گیلان به روی گردشگران باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید